Analizy/podsumowania Rynek wydawniczy Rynek za granicą Zagranica

Koronawirus: rosyjscy wydawcy i księgarze ponoszą straty i proszą rząd i czytelników o pomoc

Wg wydawców i księgarzy sprzedaż detaliczna obejmuje 2/3 sprzedaży książek ogółem. W Federacji Rosyjskiej jest ich około trzy tysiące. Zamknięcie księgarń z powodu epidemii koronawirusa w dramatyczny sposób wpłynęło na obroty księgarzy i wydawców. W tej sytuacji ludzie kultury apelują do władz i czytelników o wsparcie, w tym zaliczenie książek do towaru pierwszej potrzeby, co pozwoli na ich otwarcie.

92 miliardy rubli – to wielkość rynku książek według danych za zeszły rok. W marcu strata wyniosła już 60 procent. Cały łańcuch ludzi i firm pracujących z książką: pisarze, wydawcy, drukarnie i księgarnie.

W tej sytuacji wydawcy są zmuszeni do przechodzenia na produkcję cyfrową książek. EKSMO-AST, największe wydawnictwo na rynku rosyjskim, postanowiło ogłaszać i wydawać nowości na platformie Liters. Jednak koszty pracy na powieściami i kryminałami, których nakład może przekroczyć 30 tysięcy egzemplarzy, nie zwrócą się ze sprzedaży ich wersji cyfrowych.

W Ministerstwie Komunikacji spadek popytu na książki i spadek dostępu do nich planuje się zrekompensować ulgą podatkową. Projekt opracowany przez ministerstwo obejmuje obniżenie stawki VAT do 10 procent. Z kolei wydawcy apelują do czytelników o wsparcie: korzystajcie tylko z legalnych zasobów i nie zapominajcie płacić za miłość do książek.

(źródło vesti.ru)

Dodaj komentarz