Analizy/podsumowania Rynek polski Rynek wydawniczy

Czytamy ciut więcej – 2019 rok wg badań Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa ucieszyła nas dobrą wiadomością: w 2019 roku czytelnictwo książek w Polsce wzrosło o 2%. Tak wynika z opublikowanych właśnie przez tę szacowaną instytucję wstępnych wyników prowadzonych od lat badań stanu czytelnictwa.


Wg badań BN w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Wśród książek wymienianych w 2019 roku przez badanych wciąż dominują książki papierowe – publikacje w tej formie wymieniło 98% czytelników (co oznacza 39% w całej populacji), e-booki wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Z kolei 6% czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki.

Jako źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41 proc.), pożyczenie od znajomego (35 proc.), prezent (31 proc.), wypożyczenie z biblioteki (27 proc.) i własny księgozbiór (20 proc.).

A po książki jakich autorów sięgaliśmy najczęściej?

Rok 2019 przyniósł istotną zmianę w rankingu najpopularniejszych autorów. Podium zajmują Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King. To pierwszy od 2012 roku przypadek, że pierwsze trzy miejsca zajmują współcześni pisarze, wygrywając pod względem popularności z Sienkiewiczem, który wraz z Mickiewiczem zawdzięcza swą trwałą obecność w zestawieniu uczniom szkół średnich. W ubiegłym roku najliczniejsze grono odbiorców znajdowała literatura gatunkowa: przede wszystkim kryminalna, sensacyjna, a zwłaszcza thriller psychologiczny. Warto podkreślić wysoką poczytność polskich autorów znanych już od co najmniej kilku sezonów (Katarzyny Bondy, Marka Krajewskiego, Joanny Chmielewskiej i przede wszystkim wspomnianego wcześniej Remigiusza Mroza). Wśród obcych autorów kryminałów wciąż wysoko utrzymują się: Harlan Coben, Stephen King i klasyk gatunku – Agatha Christie. Ostatnie lata przyniosły swoistą modę czytelniczą na thriller psychologiczny, który zdobył masową popularność m.in. dzięki twórczości Stephena Kinga i Pauli Hawkins. Obecnie zainteresowanie czytelników tego gatunku skupia przede wszystkim proza B.A. Paris. Stałe miejsce w wyborach lekturowych dorosłych Polaków zyskał romans erotyczny. W 2018 roku polscy czytelnicy otrzymali rodzimy odpowiednik tego gatunku: debiut Blanki Lipińskiej 365 dni, który szybko zamienił się w trylogię (Ten dzień, Kolejne 365 dni) . Wśród najpoczytniejszych książek nowych autorów w 2018 i 2019 roku wyróżnia się oparta na faktach powieść Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris. Jej czytelnicy chętnie sięgają zarówno po kolejne książki Morris, jak i po publikacje innych autorów piszących o tej tematyce. Z klasyki literatury pięknej w masowym obiegu czytelniczym znajdują się stale dwaj autorzy: Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.

Pobierz pełen materiał BN

(materiał wg broszury BN)

Dodaj komentarz