Edytorstwo Historia książki i druku

Królewska Biblioteka Belgii (KBR) umieszcza w Internecie 213 cennych manuskryptów

18 września Królewska Biblioteka Belgii (nl. Koninklijke Bibliotheek België, fr. Bibliothèque royale de Belgique) otworzy nowe muzeum, w planie około 100 tys. gości rocznie. Nim jednak to nastąpi, Biblioteka zdecydowała się na digitalizację części swoich zbiorów. Możemy teraz delektować się manuskryptami z XV wieku, zbiorem tak wyjątkowym, że otrzymał własną nazwę: Librairie des ducs de Bourgogne. Nowa inicjatywa jeszcze lepiej niż dotychczas  pozwoli bibliotece pełnić misję, która polega na umożliwieniu społeczeństwu dostępu do informacji i ułatwieniu badań, ukazując zebrane dziedzictwo całemu światu.


Jako krajowa biblioteka naukowa KBR gromadzi wszystkie publikacje belgijskie. Jest jedyną biblioteką w tym kraju mająca uprawnienia do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego od wydawców – publikacji powyżej 4 zadrukowanych kart (nie dotyczy to książek drogich, które wydawca ma obowiązek tylko udostępnić bibliotece do wglądu i rejestracji bibliograficznej).

Do otwarcia muzeum można przeglądać online do 213 rękopisów, bezpłatnie i bez ograniczeń, delektować się szczegółami najpiękniejszych miniatur.

Wg KBR: Zgodnie z jednomyślną opinią naukowców manuskrypty, takie jak Kroniki z Hainaut, Psałterz z Peterborough lubLe Roman de Girart de Nevers należą do grona 50 najcenniejszych na świecie.


Kroniki z Hainaut to trzytomowy iluminowany manuskrypt zamówiony w 1446 roku przez Filipa Dobrego. Miał pełnić rolę propagandową i rozsławić nowo zdobyte przez księstwo burgundzkie terytorium. Ukazywał historię Hainaut i jego władców, a Filip był przedstawiony jako prawowity spadkobierca tych ziem. Zawiera ponad 120 bogato iluminowanych miniatur autorstwa Jeana Wauquelin.


Psałterz z Peterborough – Księgę Psalmów – wykonany został w Anglii około 1300-1318 dla Geoffreya z Crowland, opata w Peterborough. Zawiera 71 miniatur ilustrujących Stary i Nowy Testament.


Z kolei Le Roman de Girart de Nevers to powieść o miłości między szlachetnym rycerzem Gerartem, władcą Nevers i lady Euriant. Choć powieść zawiera wszystkie elementy typowe dla powieści rycerskiej – pełno tam smoków, wielkoludów, dworskich uczt i dworskiej miłości, to dzieło wyśmiewa tego typu literaturę. Książka powstała w latach 50. lub 60. XV w., zawiera ponad pięćdziesiąt ilustracji autorstwa Mistrza Wavrin – miniaturzysty francuskiego, czynnego w Lille w latach ok. 1450-1475. Jego rysunki są bardzo proste (kreska delikatnie podbarwiana – przypomina współczesne komiksy).

Książki można oglądać na portalu KBR.

(źródło ActauLitte, wikipedia)

Dodaj komentarz