Konkursy Konkursy zagraniczne

Tegoroczna Nagroda Andersena trafia do USA i Szwajcarii

Ogłoszono nazwiska zwycięzców najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury dziecięcej – Nagrody im. Hansa Christiana Andersena.


Nagroda przyznawana jest co dwa lata (w 2020 roku po raz 25.), otrzymują ją pisarz i ilustrator. W tym roku nagrodę podzieliły amerykańska pisarka Jacqueline Woodson (w 2018 r. zdobyła już kolejną ważną nagrodę dla dzieci – Nagrodę im. Astrid Lindgren) oraz szwajcarska ilustratorka Albertine Zullo, znana po prostu jako Albertine.

Jacqueline Woodson

Jacqueline Woodson urodziła się w 1963 roku w Nowym Jorku. Jest autorką ponad trzydziestu książek, w tym powieści, poezji i opowiadań. Pisze głównie dla nastolatków, ale także dla dzieci i dorosłych. Jednym z jej najbardziej znanych dzieł jest powieść autobiograficzna Brown Girl Dreaming ( 2014 r.)

Albertine

Albertine urodziła się w 1967 roku w Dardagny niedaleko Genewy. Często dzieli się autorstwem swoich książek ze swoim mężem Germano Zullo: wymyślają razem postacie, a następnie Germano układa fabułę, a Albertine przygotowuje ilustracje. Pierwszym wielkim sukcesem twórczego tego małżeńskiego duetu była książka o krówce rowerzystce Marta i rower, za którą w 1999 r. Albertine została nagrodzona Złotym Jabłkiem na Biennale Ilustracji  w Bratysławie. Był to początek serii: artystka zaczęła wysyłać dzielną Martę w podróż pieszo, balonem, a nawet w batyskafie. Spod pędzla artystki regularnie wychodzą, wybiegają i wyskakują urocze, chudawe postacie, które zaludniają czasopisma, plakaty, trafiają do  albumów i, oczywiście, do książek dla dzieci. W 2016 roku Germano Zullo i  Albertine  otrzymali Nagrodę Bologna Ragazzi Award.

Nazwiska nowych zwycięzców zostały ogłoszone podczas wirtualnej konferencji prasowej IBBY YouTube. Ponadto rozstrzygnięto dwie kolejne nagrody IBBY: nagrodę IBBY-ASAHI Reading Promotion Award przyznano organizacji wolontariuszy z Buenos Aires, Casa Cuna Cuenteros, która organizuje czytanie książek w domach dziecka i szpitalach, natomiast IBBY-iRead Outstanding Reading Promoter Award otrzymały holenderska pisarka Marit Törnqvist i nauczycielka z Chin Zhu Yongxin.

(info wg IBBY)

Dodaj komentarz