Konkursy Konkursy zagraniczne

Colson Whitehead z nagrodą Pulitzera

W poniedziałek 4 maja sekretarz Nagrody Pulitzera, Dana Canedy, podała wyniki tegorocznego konkursu w kategorii powieść. W związku z pandemią odbyło to się wirtualnie, na stronie Pulitzer.org. Jak na ironię, po raz pierwszy wręczono nagrody w czerwcu 1917 r. – tuż przed wybuchem pandemii grypy w Hiszpanii. Rozdano też nagrody  dziennikarskie.


Colson Whitehe

A oto wynik obrad jury.

Jury Nagrody Pulitzera zdecydowało się uhonorować swoim wyróżnieniem nowojorczyka Colsona Whiteheada za powieść The Nickel Boys (wyd. Fleet; w Polsce książka ukazała się nakładem wyd. Albatros pt. Miedziaki). To już jego druga nagroda Pulitzera; tym samy Amerykanin trafił do skromnego grona czterech osób, które mogą poszczycić się taką ilością tego wyróżnienia. Jury nagrody określiło powieść ją jako “oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu”.

Colson Whitehead jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda. Amerykański pisarz, autor dziewięciu powieści i książek z gatunku non-fiction, takich jak The Intuitionist, John Henry Days, The Colossus of New York, Zone One i Sag Harbor. Wydał także zbiory esejów oraz książki faktograficzne. Za The Underground Railroad (wyd. Fleet) otrzymał w 2017 roku pierwszego Pulitzera oraz nagrodę National Book Award. Mieszka w Nowym Jorku.


Nagroda Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej – jedna z kategorii Nagrody Pulitzera – przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w tym zakresie od 1928 roku. Do 1948 roku kategoria dotyczyła jedynie powieści. Jury nagradza dzieła literackie ukazujące specyfikę życia w Ameryce.

(źródło pulitzer.org)

One thought on “Colson Whitehead z nagrodą Pulitzera

Dodaj komentarz