Rynek wydawniczy

W Niemczech książki dla dzieci i młodzieży górą!

“Boersenblatt” podał wyniki sprzedaży książek w Niemczech w pierwszym tygodniu funkcjonowania księgarń w całym kraju (27.04-3.05). Informacje zebrała firma Media Control.


Przypominamy, że w Niemczech księgarnie były zamknięte co najmniej do 20 kwietnia, co kosztowało lokalne księgarnie około połowy swoich przychodów w porównaniu z rokiem ubiegłym (spadek o 46,9%).

W porównaniu z rokiem ubiegłym w kwietniu obroty książek w księgarniach spadły o 47,3% (w broszurze prawie o 44,2%). Najwyższ spadek odnotowały książki podróżnicze – prawie 80%, non-fiction – 51%. Ceny wzrosły aż o 8,5%.

Spadek sprzedaży książek liczony we wszystkich kanałach dystrybucji był mniejszy – 33%. Najmniejszy spadek zaliczyły książki dla dzieci – 19,6%, beletrystyka – 28,8%.

A jak wyglądała sprzedaż w 18 tygodniu, gdy księgarnie w Bawarii i Turyngii mogły wreszcie otworzyć podwoje dla klientów? W porównaniu z rokiem ubiegłym sprzedaż była niższa o 19,2% (we wszystkich kanałach sprzedaży o 15,9%). Spadek o 9,4/8,1% odnotowały książki z gatunku literatury popularnej; książki dla dzieci i młodzieży – spadek o 13,8% w księgarniach (we wszystkich kanałach dystrybucji wzrost minimalny – +1,5%.

Książki dla dzieci i młodzieży górą!

(źródło Boersenblatt)

Dodaj komentarz