Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

W Egmoncie seria poświęcona papieżom

Biskupi Rzymu, mecenasi Kościoła katolickiego, wpływowi władcy, dyplomaci, negocjatorzy, przywódcy militarni i duchowi: oto cechy wielu spośród 266 papieży, stojących na czele Kościoła katolickiego od czasów św. Piotra. Na 18 maja, dzień setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę nowej serii komiksowej poświęconej papieżom. Dwa pierwsze tytuły w serii  „Papieże w Historii” to Jan Paweł II. Nie lękajcie się oraz Leon Wielki. Pogromca Attylii.


Seria „Papieże w historii” prezentuje postaci najważniejszych, najciekawszych i najbarwniejszych papieży w dziejach. Przez pryzmat papiestwa ukazuje historię Europy i świata, dowodząc, że bez zwierzchników Stolicy Piotrowej mogłaby ona potoczyć się zupełnie inaczej. Konsultantem historycznym serii oryginalnej jest Bernard Lecomte, dziennikarz, publicysta, slawista, uznawany za jednego z najlepszych francuskich znawców tematyki Europy Środkowo-Wschodniej i Watykanu.

Najazdy barbarzyńców, krucjaty, templariusze, wojny religijne, wielkie schizmy, herezje, rewolucje, wielkie odkrycia, wojny napoleońskie, masoneria, komunizm, nazizm, kryzysy międzynarodowe… Od starożytności po dzień dzisiejszy papieże zawsze byli, zarówno ze względu na swój autorytet religijny, jak i pozycję polityczną, głównymi postaciami w Europie, aktorami lub świadkami wydarzeń historycznych. Jednocześnie byli także – po prostu – zwykłymi ludźmi stawiającymi czoła przeznaczeniu.

Nie lękajcie się”

Pierwszy tom kolekcji przybliżającej dzieje świata przez pryzmat historii papiestwa poświęcony jest Janowi Pawłowi II, pierwszemu papieżowi z Europy Wschodniej, który był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń XX wieku: konfliktów zbrojnych, koszmaru nazizmu i obozów zagłady, zimnej wojny, powstania żelaznej kurtyny, upadku Muru Berlińskiego, rozpadu ZSRR, postępującej globalizacji… Jako następca świętego Piotra nie ustawał w dążeniu do pojednania między narodami i religiami, podróżując po świecie i spotykając się z przywódcami politycznymi i religijnymi, dysydentami i osobami prześladowanymi z powodu przekonań i wiary.

Komiks napisał francuski scenarzysta komiksowy Dobbs, specjalizujący się w komiksach historycznych oraz komiksowych adaptacjach znanych światowych powieści. Rysunki stworzył włoski artysta Fabrizio Fiorentino, współpracujący m.in. z Marvelem i DC Comics.

Leon Wielki – pogromca Attyli

W kolejnym tomie cyklu przedstawiona jest sylwetka Leona Wielkiego. Rzym, 452 rok n.e. Cesarstwo Rzymskie chyli się ku upadkowi. Stojący na czele Hunów Attyla sieje spustoszenie w Europie i zagraża Wiecznemu Miastu. Lud rzymski czuje się opuszczony przez cesarza Walentyniana III, który ukrył się w swoim pałacu w Rawennie. Na spotkanie z „Biczem Bożym” postanawia wyruszyć Papież Leon I, chcąc odwieść barbarzyńcę od ataku na Rzym. Dzięki zdecydowanej postawie i odwadze osobistej Leon I potwierdza swój autorytet jako głowy Kościoła i czyni z Rzymu niekwestionowaną stolicę chrześcijaństwa.

Autorką scenariusza jest francuska historyczka, pisarka i scenarzystka komiksów historycznych France Richemond, zaś rysunków – włoski rysownik i kolorysta Stefano Carloni.


Kolekcja „Papieże w historii” zaprasza do odkrywania kluczowych momentów naszych dziejów, w komiksach umiejętnie łączących przygodę, intrygę i historyczną precyzję. Każdy tom uzupełniony jest 8-stronicowymi dodatkami historycznymi, opracowanymi przez Bernarda Lecomteʼa. Konsultantami każdego tomu byli też duchowni, historycy, znawcy Kościoła i teolodzy.

(info Egmont)

Dodaj komentarz