Rynek wydawniczy Zagranica

Powstało Stowarzyszenie Włoskich Agentów Literackich

7 kwietnia br. zostało zarejestrowane pierwsze Stowarzyszenie Włoskich Agentów Literackich (ADALI – Associazione degli Agenti Letterari Italiani) z siedzibą w Mediolanie. W skład stowarzyszenia wchodzi 37 agentów i agencji literackich.


Zgodnie ze statutem, ADALI zrzesza przedstawicieli autorów, ilustratorów i wydawców, którzy działają na rynku od co najmniej dwóch lat. Firmy muszą być zarejestrowane we Włoszech lub ich portfolio obejmuje co najmniej 50 procent autorów włoskich. Przewodniczącą stowarzyszenie została Maria Gabriella Ambrosioni.

Celem ADALI jest promowanie i ochrona godności zawodu agenta literackiego oraz reprezentowanie interesów swoich członków w branży wydawniczej, a także wobec instytucji publicznych i prywatnych.

Branża wydawnicza znajduje się obecnie w sytuacji kryzysowej. Dzięki szerokiemu spojrzeniu na branżę, którą posiadają agenci literaccy, ADALI będzie mogło wnieść istotny wkład w strategię zmian branży po zakończeniu pandemii. ADALI chce podjąć dyskusję z innymi stowarzyszeniami branżowymi, aby opracować innowacyjne propozycje wsparcia książki i czytelnictwa.

(źródło Boersenblatt)

Dodaj komentarz