Różne Rynek polski Rynek wydawniczy

Poczta Polska a książki

W toczących się w całej Europie dyskusjach o zmianach na rynkach wydawniczych jednym z ważniejszych elementów wymagających zmian są stawki pocztowe za wysyłkę książek.


Cała Europa dyskutuje o koniecznych zmianach na rynku wydawniczym. We Francji jednym z głównych problemów poruszanych przez wydawców są opłaty pocztowe za wysyłkę książek. W porównaniu z innymi państwami są to opłaty bardzo wysokie – wysyłka małej książeczki w formacie A-5 i grubości do 3 cm kosztuje 6,27 Euro (28,5 zł).

Zostawmy więc Francję i porównajmy cennik usług Poczty Polskiej z cennikami naszych europejskich sąsiadów. Jako wzór bierzemy książeczkę w formacie A-5 i grubości do 2 cm. Wysyłka takiej książeczki po Niemczech przez Deutsche Post wynosi 1,55 Euro, czyli 7,0 zł, w Czechach Česká pošta wymaga 15,0 KCz (bez VAT), czyli 3,03 zł, Slovenská pošta – 1,90 Euro, 4,55 zł. W Polsce taka usługa wynosi – 5,90 zł.

Wystarczy jednak, że naszą książeczkę zapakujemy nieco solidniej, choćby w folię z bąbelkami – o czytelnika należy dbać i zapewnić mu towar o nienagannej jakości – i mamy już paczuszkę o grubości ponad 2 cm. W tym przypadku wpadamy już w inne przedziały cenowe: Niemcy – 2,70 Euro (12,28 zł), Czechy – 45 KCz (7,52 zł), na Słowacji cena pozostaje taka sama jak wcześniej. W Polsce – 15,60 zł.

Pytanie, gdzie jest najdrożej, uwzględniając średnie zarobki w tych krajach, jest niestosowane. Liczymy, że ceny usług pocztowych staną się jednym z elementów obrad Zespołu Antykryzysowy ds. Rynku Książki przy  Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego – obrady on-line jutro 20 maja.

Uwaga: ceny sprawdziliśmy w cennikach poczt narodowych przy kursie Euro 4,55 zł.

Oczywiście książki można wysyłać, korzystając z usług innych firm – InPost-u, z usługi “odbiór w kiosku RUCH-u”, w końcu z firm kurierskich. Wydaje się jednak, że to Poczta Polska w dużym stopniu kształtuje skalę cen na tego typu usługi.

(ap)

4 thoughts on “Poczta Polska a książki

  1. W Republice Irlandii /w UK nie wiem – pewnie też/ w ramach wspierania czytelnictwa i rynku księgarskiego wprowadzone są / …i to nie w związku z niby-pandemią ale już od dawna, bo w 2017 roku korzystałem z tego/ specjalne stawki tamtejszej Poczty “AN POST” na wysyłkę książek. Warunkiem jest zapakowanie paczki w folię tak by widać było że w środku są faktycznie książki czy inne “czytadła” – wtedy jest taryfa ulgowa. Dzielę się tym pomysłem, bo wiem że u naszych “włodarzy” od dziesiątek lat z kreatywnością krucho i krucho nawet z podpatrywaniem pomysłów już zastosowanych gdzie indziej.

  2. Pingback: aaaa – Wydawca

Dodaj komentarz