Edytorstwo Historia książki i druku

Handel artefaktami: tabliczka zawierająca fragment Epos Gilgamesza skonfiskowana przez władze amerykańskie

Władze federalne USA zarekwirowały starożytną tabliczkę z pismem klinowym z fragmentem Eposu o Gilgameszu z muzeum założonego przez rodzinną sieć sklepów z artykułami artystycznymi i rzemieślniczym Hobby Lobby.


Tabliczka, znana jako Gilgamesh Dream Tablet, zawiera tekst czegoś, co uważane jest być może za najstarsze dzieło literackie na świecie, była prezentowania w Muzeum Biblii w Waszyngtonie. Hobby Lobby kupiło ją w 2014 roku na aukcji za 1,6 miliona dolarów. Później okazało się, że dom akcyjny kłamał o pochodzeniu zabytku, wskazując, że został “nabyty w San Francisco na długo przed 1981 rokiem”.

Dokumenty sądowe wskazują, że tabliczka w kształcie klina – jedna z 12 zawierających Epos Gilgamesza – została odkryta w 1853 r. w ruinach asyryjskich w północnym Iraku. Tabliczka została podobno zakupiony przez niezidentyfikowanego handlarza antyków w 2003 roku od rodziny byłego szefa Jordańskiego Stowarzyszenia Starożytności, który sprzedawał przedmioty zrabowane przez żołnierzy irackich podczas okupacji Kuwejtu w 1991 roku.

Hobby Lobby z siedzibą w Oklahomie zaliczyło już wpadkę dotyczącą zakupu starożytności. W 2018 roku zostało ukarane grzywną w wysokości 3 milionów dolarów, gdy kazało się, że kupiło tysiące zabytków przemyconych z Iraku do założonego rok wcześniej Muzeum Biblii.

Pochodzenie tabliczki została podważone przez kustosza Muzeum Biblii, który rozpoczął badania tupu due diligence w 2017 roku.

Rzeczniczka muzeum powiedziała, że ​​popiera wysiłki Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, by zwrócić ten fragment Gilgamesza do Iraku. „Muzeum, przed wystawieniem przedmiotu, poinformowało ambasadę Iraku 13 listopada 2017 r., że jest w posiadaniu takiego przedmiotu i że konieczne jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań w celu ustalenia jego pochodzenia” – czytamy w oświadczeniu muzeum.

Muzeum Biblii zidentyfikowało 5000 fragmentów papirusu i 6500 glinianych przedmiotów o niewystarczającej proweniencji, które zostały zwrócone do Egiptu i Iraku.
(źródła News/ActuaLitte, zdjęcie Sąd rejonowy Stanów Zjednoczonych District of NY)

Dodaj komentarz