Różne Rynek wydawniczy Zagranica

Aleja pisarzy w Uzbeckim Parku Narodowym

20 maja br. prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev odwiedził Aleję Pisarzy utworzoną w Uzbeckim Parku Narodowym Alisher Navoi.


Budowę Alei Pisarzy zapowiedziano w lutym 2017 r. podczas wizyty w parku prezydenta państwa. 18 kwietnia tego samego roku przyjęto odpowiedni dekret prezydenta i opracowano projekt architektoniczny i ideologiczny alei. W ostatnim okresie przeprowadzono prace budowlane i krajobrazowe, a na ponad 8 hektarach utworzono zespół architektoniczny Aleja Pisarzy.

Pomniki ponad 20 znanych poetów i pisarzy zostały wzniesione wokół posągu A. Navoi w ramach jednolite kompozycji architektonicznej i artystycznej. Oglądamy tam pomniki tak wybitnych mistrzów pióra, jak Babur, Ogaha, Berdah, Mukimi, Furkat, Behbudi, Avloni, Chulpan, Kadyri, Tolepbergen Kayipbergenov, Ibraim Yusupov, Alexander Fainberg ”. W ramach kompleksu architektonicznego wybudowano Dom Związku Pisarzy, który organicznie wpasowuje się w całość.

W najbliższej przyszłości Aleja Pisarzy stanie się centrum kultury i edukacji, organizowane tam będą wieczory poetyckie, promocje książek, wystawy i wydarzenia edukacyjne.

Podczas rozmowy z prezydentem zwrócono uwagę na niedostateczną promocję literatury narodowej w Internecie. W związku z tym prezydent zaproponował utworzenie portalu internetowego Aleja Pisarzy. Prezentowane tam będą cyfrowe kopie dzieł literatury klasycznej i współczesnej, prowadzone będą wykłady pisarzy i krytyków literackich. Portal będzie działał w języku uzbeckim, angielskim i rosyjskim.
(źródło kun.uz)

Dodaj komentarz