Konkursy Konkursy literackie

Katarzyna Kobylarczyk laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Laureatką przyznanej po raz 11. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2019 została Katarzyna Kobylarczyk za reportaż Strup. Hiszpania rozdrapuje rany (wyd. Czarne). Nagrodą jest 100 tys. zł.


Nagrodzona książka to opowieść o poszukiwaniu szczątków ofiar wojny domowej w Hiszpanii i losach tych, którzy brali w niej udział. “Strup” to fascynująca lektura, gdzie koszmar przeplata się z groteską, a rzeczywistość odsłania swój metaforyczny wymiar. Dowód na to, że posługując się wyłącznie faktami można tworzyć literaturę piękną – odczytał z uzasadnienia członek jury, poeta i tłumacz Abel Murcia Soriano.

W finale tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki znalazła się też Joanna Gierak-Onoszko za 27 śmierci Toby’ego Obeda (Dowody na Istnienie). Spośród autorów zagranicznych nominowani byli: Lars Berge Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo (Czarne), Artem Czech za Punkt zerowy (Warsztaty Kultury) i Óscar Martínez za Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą (Post Factum Sonia Draga).

Ze względu “na wyrównany poziom tłumaczeń” w tym roku jury nie przyznało nagrody za najlepszy przekład.

Tegoroczna gala wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się online w siedzibie Agory. Jury pracowało pod przewodnictwem Piotra Mitznera w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel Murcia, Katarzyna Surmiak-Domańska.


KATARZYNA KOBYLARCZYK (ur. 1980) – reporterka, autorka książek Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty i Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych poświęconych kulturze i historii regionu. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka dziennikarskich nagród Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Jej książka Strup. Hiszpania rozdrapuje rany znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.


Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od 11 lat otrzymują autorzy najciekawszych książek reporterskich – polskich i zagranicznych wydanych po polsku. Nagrodę ustanowiło miasto stołeczne Warszawa, współorganizatorem konkursu jest „Gazeta Wyborcza”, a patronem honorowym Alicja Kapuścińska.

(źródło Presss/Czarne)

Dodaj komentarz