Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (16-31.05)

Oto kolejna lista Motyli Książkowych – jak zwykle sporo zmian i aż pięć nowych tytułów.


Na miejsce pierwsze awansował z trzeciego Nocnik nad nocnikamiChłopiec Alony Frankiel (Wydawnictwo Nisza). Ta przesympatyczna książeczka, która pozwala maluchom bezboleśnie rozstać się z pampersami już od miesiąca utrzymuje się w pierwszej trójce – gratulacje.


Przed młodzieżą matura, co prawda w dziwnym bardzo okresie, ale cóż robić – z miejsca szóstego na drugie awansuje  Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym Dariusza Kulmana (wyd. Elimat).


Ostatnie miejsce na podium zajął francuski bestseller przetłumaczony na 20 języków, Miłość Astrid Desborders (przekład Paweł Łapiński, wyd. Entliczek). Poetycka, pełna ciepłego humoru opowieść o miłości macierzyńskiej, z uroczymi ilustracjami autorstwa Pauline Martin.
Pewnego dnia Archibald pyta: „Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie?” „Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret…”, odpowiada mama i czule wylicza chwile spędzone razem, kiedy wszystko jest okazją do wyrażenia miłości. Każda rozkładówka przedstawia przeciwstawne sytuacje z codziennego życia rodziny i odkrywa prostą prawdę, że miłość mamy do dziecka jest bezwarunkowa. Ale największy sekret poznajemy na końcu. Awans z miejsca piątego.


Na miejscu czwartym nowość – Osobisty przewodnik po Pradze. Ale nie po tej w Warszawie a po Pradze czeskiej i oczywiście autorstwa Marcina Szczygła, która ukochał sobie to miasto. Warto zauważyć, że jest to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku.
Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera. Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi.


Po dwu tygodniach liderowania na miejsce piąte spadło czwarte wydanie Dziadka i niedźwiadka. Historia prawdziwa.
Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa). Łukasz Wierzbicki chyba jako pierwsze przypomniał historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM tak o o tej opowieści napisała: Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Z miejsca ósmego na szóste przesunęła się (Nie)zdobyta Melissy Darwood (Wydawnictwo NieZwykłe) – pierwszy tom romantycznej i pełnej miłości serii górskiej. Bohaterka musi sprostać wyzwaniu – jako dziennikarka towarzyszyć himalaiście w zdobyciu zimą szczytu K2.


Miejsc od siódmego po dziesiąte zajmują same nowości na liście. I tak na miejscu siódmym Pax Sary Pennypacker (wyd. IUVI) – opowieść o przyjaźni chłopca oraz liska o tytułowym imieniu, o wojnie i przebaczeniu. Jest to pozycja mądra, dająca do myślenia, która uczy przyjaźni, odpowiedzialności, szacunku do zwierząt, ale zarazem mówi o poszukiwaniu pokoju na świecie.Ważnym atutem książki są wspaniałe ilustracje Jona Klassena.


Na ósmym kolejna książeczka, która ma uczyć dzieci dobrego zachowania. Nie wszystko mogę mieć. Dobre zachowanie
Ewy Zontek (wyd. Twój Doradca Konrad Sobik).


Patrząc na postać tej bajki/opowiastki, aż ciepło robi się na sercu kilku pokoleniom czytelników i wiernych oglądaczy Dobranocki w zamierzchłych czasach. Oto powraca Rumcajs Václava Čtvrtka z ilustracjami Radka Pilařa (Nowa Baśń). Rumcajs, bohater serialu animowanego dla dzieci o gołębim sercu, powraca, by łupić bogatych i oddawać biednym. Wraz z żoną Hanką i synkiem Cypiskiem umykają żelaznym kajdanom reżimu księcia-pana, by pomagać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Rumcajs na miejscu dziewiątym.


Pierwszą dziesiątkę zamyka Tyle nowych dróg Agnieszki Olejnik – druga książka Oficyny Wydawniczej “Silver”. Zgodnie z założeniami programowym wydawnictwa, w jego ramach ukazywać się mają powieści dla dojrzałych czytelniczek, ich głównymi bohaterkami są kobiety, które dają przykład, jak korzystać z życia i cieszyć się nim na każdym etapie. W książce A. Olejnik jedno zdarzenia sprawia, że smutne i nudne życie głównej bohaterki, Marii, która tkwi w toksycznym małżeństwie, nie lubi swojej pracy, ma wieczny żal za wszytko do siebie zmienia się diametralnie…


Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

One thought on “Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (16-31.05)

Dodaj komentarz