Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów BookBook – 15.05.-1.06.2020

Na kolejnej liście bestsellerów sieci BookBook znów pięć książek wyd. Prószyński i s-ka. Sporo nowości. Ale po kolei.


Na pierwszym i drugim miejscu dwie nowości w pierwszej dziesiątce: Kartka ze szwajcarskim adresem Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego (wyd. Prószyński i S-ka) oraz nowe wydanie 7 nawyków skutecznego nastolatka” Seana Coveya (DW “Rebis”) uzupełnione na potrzeby ery Internetu.

Kartka to kolejna podróż śladami babci i dziadka autorki Historii spisanej atramentem.
Czy warto przechowywać stare świstki? Szczególnie te z tajemniczym szwajcarskim adresem?
Maria i Czesław próbują ułożyć sobie życie w Kostromie, a tymczasem świat ogarniają niepokoje, które burzą ustabilizowane życie obojga. Czy Maria zdoła pokonać niebezpieczeństwo, zagrażające jej i jej dziecku? Czy dwie słabe kobiety poradzą sobie z zagrożeniem, nadchodzącym z najmniej spodziewanej strony?
Trudno się nie pogubić, gdy nagle okazuje się, że ktoś, komu bezgranicznie ufaliśmy, knuje podstępny plan.


Chodzisz do szkoły, grasz w piłkę, spotykasz się z przyjaciółmi, bawisz się na koncertach… Robisz to, co zazwyczaj robią nastolatki na całym świecie. Jednak nie wszystko jest takie proste. Czasami wali się cały twój świat i nie wiesz, co robić dalej. Ale nie przejmuj się! Książka Seana Coveya przedstawia najważniejsze problemy, z jakimi musisz sobie poradzić, oraz siedem nawyków, dzięki którym będziesz mógł przezwyciężyć wszelkie trudności.

Dowiesz się, jak być asertywnym, by oprzeć się presji otoczenia, jak zaprzyjaźnić się z rodzicami, nawiązywać nowe przyjaźnie, osiągać stawiane sobie cele. Autor rzeczowo, a zarazem z dużym humorem radzi i podpowiada, jak w prosty sposób, wykorzystując swoje możliwości, poprawić relacje z rówieśnikami, podnieść jakość swego życia i zyskać akceptację otoczenia.


Na miejscu trzecim utrzymała się część druga znanego cyklu – Niecodzienny upominek pary autorskiej Maria Ulatowska i Jacek Skowroński (wyd. Prószyński i s-ka). Książka o miłość, która rozpoczęła się nad jeziorem. Niespodziewany syn… i upominek, wieszczący szczęśliwe zakończenie całej opowieści.


Na miejscu czwarte podniosła się z siódmego Zaklinaczki Marioli Zaczyńskiej (wyd. Prószyński i s-ka). Dodająca sił i przywracająca wiarę w potęgę międzyludzkich relacji opowieść o przyjaźni.


Ta książka utrzymuje się na liście sieci Book-Book od kilku tygodni, co prawda zaliczyła dość solidny spadek (z drugiego miejsca na piąte) ale i tak – gratulacje. Reklamowana jako NAJBARDZIEJ PROROCZA KSIĄŻKA XXI WIEKU! – bestsellerowa książka Nassima Nicholasa Taleba Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem (tł. Olga Siara, Wydawnictwo Zysk i S-ka) analizuje zjawisko Czarnych Łabędzi: niespodziewanych wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Czy to będzie wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy aktualna pandemia koronawirusa Covid-19, wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia. Ich wpływ na los świata jest ogromny, ale są niemożliwe do przewidzenia, dopiero po ich wystąpieniu staramy się je zracjonalizować.


Miejsce szóste zajęła nowość – Osobisty przewodnik po Pradze (wyd. Dowody na Istnienie). Ale nie po tej w Warszawie a po Pradze czeskiej i oczywiście autorstwa Marcina Szczygła, która ukochał sobie to miasto. Warto zauważyć, że jest to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku.
Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera. Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi.


Z drugiego spadek aż na miejsce siódme zaliczyło Morderstwa i woń migdałów Camilii Lackberg (tł. Inga Sawicka, Czarna Owca). Ale tu trzeba zaznaczyć, że na liście bestsellerów Big Booka ta książka utrzymuje się już od ponad miesiąca

Książka jest zbiorem prac autorki i zawiera znaną już czytelnikom mini powieść Zamieć śnieżna i woń migdałów oraz trzy niepublikowane dotąd nowele: Kawiarnia wdów, Sen o Elisabeth i Elegancka śmierć. Do tego dochodzi część autobiograficzna, w której poznajemy historię kariery pisarki – dzieciństwo w rodzinnej Fjällbace, studia w Wyższej Szkole Handlowej w Göteborg i kurs kreatywnego pisania, który dostała w prezencie na urodziny od matki i pierwszego męża. Właśnie podczas tego kursu wymyśliła fabułę Księżniczki z lodu. Sukces książki sprawił, że uwierzyła w siebie i napisała osiem kolejnych.
Antologię zamyka krótki kurs pisania powieści, a także wybrane fragmenty jej bloga, będącego jednym z najpopularniejszych w Skandynawii.


Z czwartego na dziewiąte spadły Pokrewne Dusze Agaty Kołakowskiej (Prószyński i s-ka) – emocjonująca opowieść o zakamarkach ludzkiej psychiki i o tajemnicach, które każdy z nas w sobie skrywa.


Pierwszą dziesiątkę rankingu sieci BookBook zamyka coś dla miłośników polskiego rocka: Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka – miasto – ludzie (Prószyński i s-ka) to pierwsza w historii biografia zespołu. Merytoryczna, dynamiczna, przepełniona anegdotami i tętniąca autentyzmem opowieść o zespole, który zawładnął sercami Polaków. Inspiracją dla książki był pożegnalny koncert Budki Suflera w Lublinie 18 września 2014 r. Setlista koncertu stworzyła historię Budki w pigułce. Stała się ona również osią książki i pretekstem do szerszej opowieści o zespole i prywatnym, pełnym przygód życiu jego członków.


Zobacz listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (16-31.05)

Dodaj komentarz