Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (1-12.06)

Oto kolejna lista Motyli Książkowych – na liście utrzymało się pięć tytułów, do pierwszej dziesiątki powróciły dwie, a zagościły (na jak długo?) trzy.


Po chwilowym (jak się okazuje) spadku, z miejsca piątego na pozycję lidera powraca Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa.
Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa). Łukasz Wierzbicki chyba jako pierwsze przypomniał historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM tak o o tej opowieści napisała: Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Miejsce drugie zajął poradnik dla ogrodników i miłośników kwiatów – Szkoła cięcia pań Alicji i Lucyny Grabowskich (Wydawnictwo Szarotka). Notka w książce w prosty ale w jakże sugestywny sposób zachęca do korzystania z niej: Jeśli bezradnie stoisz z sekatorem w ręku przed plątaniną gałęzi, ta książka jest dla Ciebie! Dzięki niej już zawsze będziesz wiedział, jak ciąć ozdobne drzewa i krzewy w swoim ogrodzie. Czy można coś jeszcze dodać?


Na miejscu trzecim nowość- Masoneria polska 2020. Na rozdrożu historii (Wydawnictwo św. Tomasz) – kolejna książka Stanisława Krajskiego, w której pod lupę autor wziął masonerię i jej działania nie tylko na terenie Polski, ale i innych krajów świata. Autor, analizując sposób dochodzenia do bogactwa, a w konsekwencji wpływania na światową politykę, takich finansowych potęg, jak rody Medyceuszy, Fuggerów czy Rothschildów, ujawnia mechanizmy rządzące światowym biznesem, który ma strategiczny wpływ na politykę poszczególnych państw. Krajski na przykładzie mechanizmów, które doprowadziły do bankructwa Grecji i poważnego kryzysu, jaki dotknął Islandię, przewiduje, iż sterowany przez obce wpływy polski rząd w najbliższej przyszłości doprowadzi w naszym kraju do podobnego scenariusza.


Nie)zdobyta Melissy Darwood (Wydawnictwo NieZwykłe) powoli przesuwa się do czołówki. Najpierw z miejsca ósmego na szóste, teraz zajęła miejsce czwarte. (Nie)zdobyta to pierwszy tom romantycznej i pełnej miłości serii górskiej. Bohaterka musi sprostać wyzwaniu – jako dziennikarka towarzyszyć himalaiście w zdobyciu zimą szczytu K2.


Jeśli chcecie Państwo zwalczyć pewien straszny i śmierdzący nałóg i nie wiecie jak się do tego zabrać, to polecamy Prostą metodę jak skutecznie rzucić palenie Allena Carra (wyd. Betters Media), człowieka, który był nałogowym palaczem przez 33 lata. Autor skupia się na psychicznej stronie uzależnienia, w starciu z którą tabletki z nikotyną nie mają żadnych szans. Miejsce piąte na liście.


Z trzeciego miejsca na szóste spadła  Miłość Astrid Desborders (przekład Paweł Łapiński, wyd. Entliczek). Poetycka, pełna ciepłego humoru opowieść o miłości macierzyńskiej, z uroczymi ilustracjami autorstwa Pauline Martin.
Pewnego dnia Archibald pyta: Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie? Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret…, odpowiada mama i czule wylicza chwile spędzone razem, kiedy wszystko jest okazją do wyrażenia miłości. Każda rozkładówka przedstawia przeciwstawne sytuacje z codziennego życia rodziny i odkrywa prostą prawdę, że miłość mamy do dziecka jest bezwarunkowa. Ale największy sekret poznajemy na końcu.


Na siódmym, książka, która już gościła na liście Motyli wczesną wiosną Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, praca zbiorowa wydana przez Agencję Promocji Zieleni. W ogródkach i sadach pracy zawsze w bród i każda porada się przyda.


Ostatnie dwa tygodnie były dla młodzieży czasem na powtarzanie wiedzy, stosowne książki należało kupić wcześniej, nic więc dziwnego, że Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym Dariusza Kulmana (wyd. Elimat) spadło z miejsca drugiego – na ósme. Pewnie z tego typy publikacjami żegnamy się już na rok.


O jedną pozycję awansowała powieść Agnieszki Olejnik Tyle nowych dróg Agnieszki Olejnik – druga książka Oficyny Wydawniczej “Silver”. Zgodnie z założeniami programowym wydawnictwa, w jego ramach ukazywać się mają powieści dla dojrzałych czytelniczek, ich głównymi bohaterkami są kobiety, które dają przykład, jak korzystać z życia i cieszyć się nim na każdym etapie. W książce A. Olejnik jedno zdarzenia sprawia, że smutne i nudne życie głównej bohaterki, Marii, która tkwi w toksycznym małżeństwie, nie lubi swojej pracy, ma wieczny żal za wszytko do siebie zmienia się diametralnie…


Pierwszą dziesiątkę zamyka książeczka Co mi powiedział tata Astrid Desbordes z ilustracjami Pauline Martin (wyd. Entliczek). W trzeciej części bestsellerowej serii o uczuciach Archibald powraca z ważnymi pytaniami skierowanymi do taty.
Podczas spaceru z tatą Archibald przygląda się ptakom na niebie. Te jaskółki przylatują z drugiego końca świata – tłumaczy mu tata.
Czy ja też będę mógł wybrać się tak daleko, kiedy dorosnę? – pyta Archibald. Oczywiście – odpowiada tata – a nawet jeszcze dalej.
Kolejne pytania Archibalda odkrywają lęki dziecka związane z wielką podróżą, jaką jest życie. W odpowiedzi tata uspokaja, dodaje odwagi, a przede wszystkim zapewnia syna, że zawsze może liczyć na jego wsparcie i bezwarunkową miłość.


Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

One thought on “Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (1-12.06)

Dodaj komentarz