Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2019 Gala wręczenia nagród odbyła się w niedzielę 25 lipca na plenerowej scenie w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu.
Laureatem tegorocznej Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2019 został Piotr Mitzner za tom Siostra wydany przez Wydawnictwo tCHu. Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Stanisław Raginiak za tomik Moje Crow River opublikowany przez Wydawnictwo Horyzont Idei. Po raz trzeci w historii nagrody przyznano też Orfeusza Honorowego – tym razem pośmiertnie Andrzejowi Strumille za tomik 69 wydany przez Galerię Strumiłło. Nagrodę odebrała córka, Anna Strumiłło. W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród zwyciężyła Agnieszka Herman, autorka tomiku Tło.
W tym roku jury obradowało w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Anna Legeżyńska, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk,
W laudacji na cześć laureata Orfeusza Antonii Libera powiedział m.in.: Poezja Piotra Mitznera zachwyca prostotą wyrazu i lapidarnością, czasami na granicy aforystyki dorównującej konceptom werbalnym Leca. Urzekają gry słów o podobnych brzmieniach i wieloznaczności wydobywane z pospolitych zwrotów. Fascynujące są senne obrazy lub kreacje wyobraźni – tajemnicze, mroczne, czasami w poetyce koszmaru. Głęboko poruszający jest wreszcie smutek wynikający z braku złudzeń, daremnie rozpraszany argumentacją stoicyzmu, i elegijny ton zwątpienia, przeczucia absolutnego kresu bądź niemożności „wydobycia się z bytu”. Świetna, krystaliczna poezja – do wielokrotnej lektury. Godna zapamiętania i noszenia w sercu jako gorzkie remedium na udrękę istnienia, zagadkę przemijania i grozę nicości.
O Stanisławie Raginiaku przewodniczący jury Jarosław Ławski powiedział m.in., że: Pisze przejmujące, szczere, bolesne, nieoszlifowane, czasem surowe, owiane melancholią sprawozdanie z życia, własną godziną myśli wraca do przeszłości, czyniąc to z prostotą, która nie raz wynosi go do wymiaru piękna.
Z kolei juror Bronisław Maj porównał zmarłego w kwietniu Andrzeja Strumiłłę do Orfeusza: prawdziwy Orfeusz, gotujący się już do wstąpienia w „Drugą przestrzeń”, ale przecież cały jeszcze po tej stronie, jakby wciąż odwracający się, by jeszcze raz, zachłannie i czule, objąć spojrzeniem ten świat, swoje życie, Eurydykę, i wszystko, co jest tutaj. Ale z równą ciekawością i miłością spogląda ten Orfeusz – przed siebie, pyta, wyobraża sobie, co jest „po tamtej stronie”. Orfeusz zatrzymany na chwilę – „pomiędzy”, na granicy światów. I na oba te światy patrzy olśniony, urzeczony, zachwycony. Mówi nam o tym – najprościej, spokojnie i cicho. Każdy z Sześćdziesięciu Dziewięciu wierszy jest krystalicznie czysty, każdy to zaledwie kilkanaście słów – najważniejszych, niewinnie najprostszych.
Publiczność gali wręczenia nagród wysłuchała wierszy finalistów w interpretacji Wiktora Zborowskiego, w oprawie muzycznej znakomitego Meadow Quaretet w składzie: Marcin Malinowski – klarnet, Michał Piwowarczyk – altówka, Piotr Skowroński – akordeon, Jarosław Stokowski – kontrabas.
W finałowej piątce nominowanych znalazły się, oprócz Piotra Mitznera: Agnieszka Herman (Tło), Urszula Kozioł (Znikopis), Anna Pawlikowska (Tuż obok życia) i Anna Piwkowska (Między monsunami).
Uroczystość była częścią Letniego Sezonu Artystycznego, który w bardziej kameralnych warunkach niż co roku (wymuszonych przez epidemię), z ograniczoną ilością widzów, odbywa się w leśniczówce Pranie.
Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które ORFEUSZ chce promować i rozwijać. Zwycięzca otrzymuj 25 tys. zł ufundowane przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz statuetkę autorstwa Aliny Kluzy-Kaji, natomiast laureat ORFEUSZA Mazurskiego 5 tys. zł.
Laureatami poprzednich edycji nagrody byli Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda, Joanna Kulmowa i Jarosław Mikołajewski. Jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym.
Organizatorami nagrody są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Patronat honorowy nad nagrodą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Pen Club Polska, natomiast patronami medialnymi są: dwumiesięcznik literacki „Topos”, Radio Olsztyn, Radio Białystok, i Gazeta Olsztyńska.
(źródło strona organizatora)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.