Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

Bitwa Warszawska: publikacje ze wsparciem programu Literatura

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej to nie tylko liczne wydarzenia, organizowane przez instytucje pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lecz także publikacje. W ramach programu ministerialnego Literatura, którego instytucją zarządzającą jest Instytut Książki, w tym roku ukaże się sześć pozycji związanych z wojną polsko-bolszewicką i Cudem nad Wisłą.
Poniżej przybliżamy pokrótce te, które już się ukazały:


Paweł Kołodziejski, Wojna polsko-bolszewicka 1920 w komiksie, Wydawnictwo AA
Dlaczego dwa lata po odzyskaniu niepodległości Polacy musieli walczyć o swoją wolność? Jak to się stało, że w 1920 roku armia sowiecka dotarła aż pod Warszawę? Dlaczego Bitwa Warszawska zaliczana jest do tych, które zdecydowały o losach świata? Czy faktycznie był to cud?

Opowiada o tym komiks, który w sposób niezwykle barwny pokazuje historię bohaterskiej walki żołnierzy polskich z budzącą grozę armią sowiecką. Przed czytelnikami cała galeria bohaterów: znakomici dowódcy i stratedzy, oddani żołnierze i… pewien cichy kapłan, który stał się symbolem tej zwycięskiej bitwy, określanej jako Cud nad Wisłą.


Jarosław Szarek, 1920. Prawdziwy Cud nad Wisłą. Przebudzenie Polaków, Fundacja Szansa dla Niewidomych (wersja brajlowska)
W polskiej świadomości upowszechniło się przekonanie, że latem 1920, w obliczu bolszewickiej agresji, cały naród polski, zwarty i gotowy, zahartowany w niedawnych bojach o niepodległość, natychmiast stanął do walki z najeźdźcą. Czy aby na pewno od razu tak się stało?

Próbę odpowiedzi na to frapujące pytanie zawiera książka 1920. Prawdziwy cud nad Wisłą – fascynujący reportaż historyczny z dramatycznych wydarzeń lata 1920 roku, poprzedzających Bitwę Warszawską.


Agnieszka Knyt, Bitwa warszawska 1920. Jak Polska zatrzymała bolszewików, Fundacja Ośrodka KARTA
Sierpień 1920 roku oczami świadków. Mówią tu wielcy gracze ówczesnej polityki (również międzynarodowej), wojskowi z obu stron konfliktu: generałowie, oficerowie i zwykli, szeregowi żołnierze, a także mieszkańcy Warszawy, chłopi z podwarszawskich wsi. Ich wspomnienia, listy czy notowane na bieżąco dzienniki pokazują nam wojnę z tej najbliższej perspektywy – człowieka, który wpadł w sam środek wiru bitewnego.


Niebawem ukażą się także:

Zadwórze 1920, Fundacja Historia i Kultura
Walki stoczone w trakcie wojny polsko-bolszewickiej we wsi Zadwórze (bitwa pod Zadwórzem, 17 sierpnia 1920 r.), gdzie batalion polskich wojsk, złożony z ochotników spośród lwowskiej młodzieży, zagrodził drogę na Lwów oddziałom 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, obrosły legendą. W bitwie pod Zadwórzem poległo 318 Polaków, z uwagi na to bitwa ta nosi nazwę „Polskie Termopile”.


Małgorzata i Jan Żarynowie, Rok 1920. Chrzest ognia, Biały Kruk
Obszerna i napisana pięknym językiem kronika brzemiennego w skutkach dla Polski roku 1920, która ukaże się w 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, a także w stulecie urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża św. Jana Pawła II. To dwa centralne wydarzenia, na których skupi się ta książka, choć nie zabraknie w niej oczywiście kontekstu krajowego i międzynarodowego.


Kenneth Malcolm Murray, Skrzydła nad Polską. 7 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki, Fundacja Ośrodek Karta
Historia 7 Eskadry Myśliwskiej im. T. Kościuszki zapisana w wyjątkowy sposób przez jednego z jej lotników, Amerykanina Kennetha Malcolma Murraya. W Eskadrze w latach 1919-20 służyło 21 ochotników amerykańskich, którzy chcieli spłacić „dług honorowy” za walkę Kościuszki i Pułaskiego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jest to niezwykle śmiały i piękny literacko zapis działań bojowych Eskadry podczas wojny polsko-bolszewickiej: wyprawy na Kijów, walk z armią Budionnego, bitwy pod Lwowem. To także niezwykły dokument szczególnie ważnego momentu dla niepodległości Polski – obrony przed armią bolszewicką, zagrażającą zbrojnie i ideologicznie nie tylko Rzeczpospolitej, ale całej Europie Zachodniej, opisany przez Amerykanina, człowieka z zewnątrz, który ma nową, świeżą perspektywę.

(źródło Instytut Książki)\


UWAGA! Zachęcamy wydawców do przysyłania informacji o wydanych przez siebie publikacjach dot. 100-lecia Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej.
Nasz adres e-mal: wydawca@go2.pl

Dodaj komentarz