Targi Targi za granicą

Targi książki „Forum Wydawców we Lwowie” odwołane

Targi książki „Forum Wydawców we Lwowie” miały się odbyć w dniach 16-20 września. Ze względu na panującą pandemię organizatorzy zmienili formułę tej ważnej dla wydawców i czytelników Ukrainy imprezy na działania on-line. Ostatecznie jednak zdecydowano o jej odwołaniu. Natomiast w tych dniach planowany jest on-line festiwal literacki 27. Lviv International BookForum.


A oto oficjalna informacja organizatorów Forum:

“Forum Wydawców we Lwowie” zawsze było i pozostaje miejscem konsolidacji środowiska wydawniczego i poszukiwania rozwiązań wspierających branżę.

27 lat temu połączyło nas zamiłowanie do książek i zrozumienie, że dobrobyt całego narodu zależy między innymi od tego, czy rynek wydawniczy będzie żył i prosperował. I przez te wszystkie lata działaliśmy na rzecz promocji czytelnictwa i konsolidacji graczy w branży wydawniczej – bo tylko wspólnie możemy sprostać wyzwaniom i zagrożeniom.

W ciągu tych 27 lat wydarzyło się wiele. Były chwile, gdy nie wiedzieliśmy, co robić – podejmowaliśmy jednak trudne i ważne decyzje.

Przeżyliśmy w 1994 roku, kiedy branża dopiero zaczynała powstawać. Przezwyciężyliśmy poważny kryzys gospodarczy w 2009 roku. Przeżyliśmy i wzmocniliśmy się, gdy kraj był w stanie wojny. A stało się to możliwe dzięki temu, że w najtrudniejszych momentach minionych lat organizatorzy targów i ukraińscy wydawcy znaleźli odpowiednie słowa i siłę, by zjednoczyć się w imię wspólnego celu.

W roku pandemii i przejścia na Internet pojawiły się nowe wyzwania, a zwykłe modele działania przestały sie sprawdzać.

Dlatego też niezwykle ważne było dla organizatorów utrzymanie targów książki poprzez wspieranie ukraińskich wydawnictw – a które jednocześnie byłyby wygodne i zapewniły jakości obsługi i bezpieczeństwo czytelników.

Tegoroczny model targów książki to kompromis, który miał pomóc zarówno dużym, jak i małym wydawcom w czasach kryzysu.

Jak miały wyglądać targi?

Organizatorzy zaplanowali aktualizację strony Targów Książki, tworząc wspólnie z naszym Partnerem jedną platformę sprzedaży książek – księgarnię internetową. Wszyscy odwiedzający stronę mogli skorzystać z kodu promocyjnego po obniżonej cenie – aby kupić dowolną książkę / książki ukraińskich wydawców na jednej stronie – księgarni internetowej – targach partnerskich.

Niestety nie wszyscy gracze rynkowi byli gotowi na nowy format. Odmowa udziału dużych wydawców w targach zgodnie z proponowanymi warunkami powoduje, że targi dla większości uczestników i odwiedzających straciły na atrakcyjności. Dlatego też organizatorzy podjęli trudną decyzję – w 2020 roku odwołać Targi Książki.

Nie wstydzimy się otwarcie przyznać, że decyzja ta podyktowana jest chęcią utrzymania dobrych relacji między graczami rynku – konflikt przynosi korzyść, gdy jest konstruktywny, a teraz may czas zbyt trudny i emocjonalny. Dlatego z lekkim sercem podejmujemy trudną decyzję.

Jednocześnie uważamy za bardzo ważne i konieczne prowadzenie otwartego dialogu między graczami naszego sektora gospodarki. Teraz, w warunkach kryzysu gospodarczego i globalnej niepewności, musimy bardziej niż kiedykolwiek dbać nie tylko o własne interesy, ale także o funkcjonowanie całej branży. Dlatego Forum Wydawców jest gotowe do zainicjowania okrągłego stołu i zgromadzenia ukraińskich wydawców i operatorów rynku w celu omówienia modeli interakcji i zasad gry w czasie kryzysu.

(info Forum Wydawców we Lwowie)

Dodaj komentarz