Rynek wydawniczy

Krzysztof Lisowski z Nagrodą Literacką im. ks. Jana Twardowskiego

Książka Zaginiona we śnie krakowskiego poety Krzysztofa Lisowskiego została uznana za najciekawszy tom poezji wydany w roku 2019. Wydawcą nagrodzonych wierszy jest Biblioteka Kraków.

Sen uwalnia tylko na niedługo. Do jawy, do pamięci, do wspomnienia – krótkie przepustki. Potem wraca się z ciekawością i niepokojem. Przychodzą pasje błądzenia. Tu i na wyspach. Nawet w miejscach, gdzie nas nie było i dokąd nie zamierzaliśmy się udać. Czasem nie wiadomo, czego doświadczyliśmy tam, a co zdarzyło się tutaj. Jeśli dawno, jeśli nawet w tym samym, innym ciele. I znowu w sen, jego tysięczną opowieść – jak Franz Kafka w Troi. Troi pod Pragą, w charakterze ogrodnika Instytutu Pomologicznego. Jaki był powód, że go tam przyśniono? – czytamy w zapowiedzi tomu Zaginiona we śnie, którego autor sam siebie określa jako: pisarza, zbieracza snów, badacza niekonieczności, autora wielu książek i krakowianina.

Kapituła konkursu, w skład którego weszli: Stanisław Grabowski, Wojciech Kaliszewski, ks. Janusz A. Kobierski, Jan Rodzim, Piotr Szewc i Grzegorz Zegadło, wyróżniła również cztery inne zbiory wierszy. Znalazły się wśród nich: Objawy Wojciecha Kassy, Duszyczka Macieja Krzyżana, Tuż obok życia Anny Pawlikowskiej oraz Brewiarz celnika ks. Jana Sochonia.
(źródło Biblioteka Kraków)

Dodaj komentarz