Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

„Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike 2020

Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota – reportaż Pawła Piotra Reszki wydany przez Wydawnictwo Agora znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2020. Zwycięzca 24. edycji tej prestiżowej nagrody zostanie ogłoszony 4 października br.


Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota Pawła Piotra Reszki (Wydawnictwo Agora, 2019) to wstrząsający reportaż o ludziach, którzy przez wiele lat po wojnie rozkopywali szczątki ofiar nazistowskich obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze, w poszukiwaniu złota i kosztowności. Autor, reporter magazynu „Duży Format” wydawanego wraz z „Gazetą Wyborczą”, przedstawił w książce relacje kopaczy, ich potomków oraz świadków tego procederu. Reportaż ten znalazł się na finałowej liście Nagrody Literackiej Nike 2020.

Płuczki w tym roku nominowane zostały również do Nagrody Literackiej Gdynia 2020, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do Nagród Historycznych POLITYKI. Egzemplarze można znaleźć m.in na Kulturalnysklep.pl oraz w formie e-booka na Publio.pl.


Nagroda Literacka Nike to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Polsce, przyznawana jest od 1997 r. w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Decyzję o laureacie Nike jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody – 4 października br. Laureat bądź laureatka otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Oprócz tego swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl w plebiscycie na Nike Czytelników. Już teraz każdy może oddać głos na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2020 tutaj.

Więcej informacji o konkursie oraz pełną listę nominowanych publikacji wraz z sylwetkami ich autorów można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/nike oraz na Facebooku.


Paweł Piotr Reszka (ur. 1977) – reporter „Dużego Formatu”, były wieloletni dziennikarz lubelskiej „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę Diabeł i tabliczka czekolady (2016), trzykrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim.
(info Agora)

Dodaj komentarz