Targi za granicą Targi, festiwale

W Maneżu ruszyły 33. Moskiewskie Międzynarodowe Targi Książki

Imponująca kolejka ludzi w maskach, rękawiczkach i z biletami elektronicznymi w ręku, które można zamawiać tylko na oficjalnej stronie targów, od samego rana 2 września ustawiła się w kolejce przy wejściu do moskiewskiego Maneżu. Najwyraźniej trudności i zalecenia rosyjskiego Sanepidu nie powstrzymały prawdziwych miłośników książek, którzy co roku na początku września przyjeżdżają na Moskiewskie Międzynarodowe Targi Książki.

Moskiewskie Międzynarodowe Targi Książki to druga po festiwalu książki na Placu Czerwonym masowa impreza, która odbywa się w samym centrum stolicy Rosyjskiej Federacji po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią.

Tradycyjnie na targach podsumowana są pierwsze wyniki roku. Są one optymistycznie: wydano ponad 51 tysięcy tytułów książek i broszur w łącznym nakładzie 191,2 mln egzemplarzy. W porównaniu do ubiegłego roku spadek jest niewielki, zaledwie kilka procent. Uważa się jednak, że konsekwencje ograniczeń spowodowanych koronawirusem będą narastać.

Michaił Szwydkoj, Specjalny Przedstawiciel Prezydenta ds. Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej, rozpoczął przemówienie powitalne od słów wdzięczności skierowanych do lekarzy. Zaznaczył, że do najciekawszych i najbardziej popularnych na wystawie należą pamiętniki lekarzy oraz książki o wirusach i chorobach.„Pandemia pokazała, jak ważna dla ludzi jest kultura i literatura. Gdyby nie te dzieła tworzone na całym świecie, w tym literackie, gdyby nie możliwość odwiedzania muzeów i teatrów on-line, nie wiem, co by się z nami stało podczas długich miesięcy izolacji – powiedział.

Z kolei prezes Rosyjskiego Stowarzyszenia Księgarzy Siergiej Stiepaszyn zwrócił uwagę, że Targi to jeden ze sposobów wspierania wydawców książek. To nie przypadek, że na targach prezentowanych jest jak nigdy dotąd tak wiele nowości: wydawcy spieszyli się, aby opublikować wszystko, co zostało przełożone z powodu pandemii, a książki sprowadzić do Moskwy. Z tej możliwości skorzystało ponad 300 wydawców z całego kraju.

Niestety, w tym roku tylko jeden zagraniczny gość, Grecja, odważył się zaprezentować ofertę wydawniczą w trybie off-line. Natomiast Gość Honorowy moskiewskich Targów, Republika Korei, przygotował prezentację on-line do niesamowitego, nowoczesnego świata książek.

W pełni zostanie zrealizowany bogaty program Tragów, wręczone zostaną planowanie nagrody w konkursach literackich i czytelniczych.

Targi potrwają do 6 września (włącznie).
(źródło probooks.ru)

One thought on “W Maneżu ruszyły 33. Moskiewskie Międzynarodowe Targi Książki

Dodaj komentarz