Targi za granicą Targi, festiwale

Ruszyły Moskiewskie Międzynarodowe Targi Książki (MIBF)

34. Moskiewskie Międzynarodowe Targi Książki (MIBF), podczas których zaplanowano ponad 300 wydarzeń, ruszyły w piątek 24 września. Swój udział na Targach zgłosiło ponad 200 wydawców.


W tym roku organizatorzy zostali zmuszeni do przesunięcia terminu targów (rozpoczynają się zwykle w pierwszych dniach września) ze względu na sytuację epidemiologiczną, MIBF odbywają się też w nowym miejscu – w Centralnym Kompleksie Wystawienniczym „Expocentre” (pawilon nr 5) na bulwarze Krasnopresnenskaja. Książki prezentowane są w czterech halach pawilonu wystawowego i czterech ogrzewanych namiotach.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą, przewidziano możliwość rekompensaty kosztów wydawnictwom biorącym udział w 34. MIBF. Moskiewskie wydawnictwa związane z małymi i średnimi firmami zarejestrowanymi w Moskwie mogły starć się o dofinansowanie do 350 tys. (do 50% kosztów). Wydawcom zarejestrowanym w regionach Rosji (z wyjątkiem Moskwy i Sankt Petersburga) organizatorzy zapewnili 50% rabatu na płatność za stoisko o powierzchni 4 mkw. Na preferencyjnych warunkach stoisko mogły być wynajmowane przez wydawców wpisanych do rejestru małych przedsiębiorstw.

Zwiedzający proszeni są o wcześniejszy zakup biletów w formie elektronicznej, wizyta na targach została podzielona na sesje, aby uniknąć kolejek przy wejściu.

Program biznesowy targów jest niezwykle bogaty, uczestnicy będą dyskutować o sprzedaży on-line, sytuacji w światowej branży książki w nowych realiach, rynku audiobooków,  self publishingu. Rosyjski Izba Książki wraz z Ministerstwem Cyfryzacji, Komunikacji i Mediów Federacji Rosyjskiej zorganizują konferencję na temat problemów rynku książki „Rosyjski rynek książki – 2021”. Odbędą się również inne konferencje.

Program literatury współczesnej MIBF obejmuje ponad 100 wydarzeń: prezentacje nowości, otwarte dyskusje i szkolenia.

Wśród zaproszonych autorów Narine Abgaryan, Maria Arbatova, Pavel Basinsky, Maria Bobyleva, Radislav Gandapas, Polina Dashkova, Boris Litvak, Anna Matveeva, Vadim Panov, Yuri Polyakov, Vyacheslav Polunin, Dmitri Potapenko, Dina Rubina, Viktor Ryzov, Dmitrich S Sokolov- Ustinova i inni.

Nowe książki prezentować będą m.in. Julia Dubinina, Raisa Kichigina, Alexandra Marinina, Ivan Okhlobystin, Alexander Prokhanov, Viktor Remizov, Alexander Snegirev, Karen Shakhnazarov, Ivan Shipnigov i inni.

Swoim doświadczeniem zawodowym na targach podzielą się przedstawiciele różnych zawodów, w tym trenerzy biznesu, lekarze, psycholodzy.

Istotną częścią programu targów są zajęcia dla dzieci i rodziców. Sekcja dziecięca MIBF współpracuje w tym zakresie Rosyjską Państwową Biblioteką Dziecięcą. Planowane jest ponad 30 wydarzeń poświęconych literaturze dziecięcej i nowościom jesieni z udziałem pisarzy.

Na targach prezentowane są prace międzynarodowego konkursu dla młodych ilustratorów New Dreams, spotkania on-line z brazylijską pisarką dziecięcą Marianzhelą Guadanin.

W ramach Targów corocznie podsumowywane są wyniki szeregu konkursów i nagród: Konkurs „Kniga goda”, Międzynarodowy Konkurs Państw Członkowskich WNP „Sztuka Książki”, nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literackiego „Mistrz” oraz konkurs na najlepsze dyplomy studenckie „Be First! 2021”.

Ceremonia wręczenia nagrody „Kniga goda” odbyła się 23 września w Moskiewskim Teatrze Sowremennik. Tego samego dna wręczono nagrody zwycięzcom X branżowego konkursu „Rewizor – 2021” (konkurs profesjonalistów z branży księgarskiej, najlepszych projektów i inicjatyw w zakresie wydawania książek, dystrybucji książek i bibliotekoznawstwa w Rosji).

Ponadto swoje książki zaprezentuje około 40 muzeów i wydawnictw publikujących literaturę artystyczną. Kuratorzy muzeum opowiedzą o nowych wystawach, związanych z nimi projektach edukacyjnych i działalności badawczej.

Odbędzie się również forum pt. „Książkobajt. Przyszłość książek”, które w tym roku skoncentruje się na osobach z pokrewnych branż kreatywnych. Forum specjalizuje się w aktualnych formatach elektronicznych i eksploruje takie obszary, jak marketing cyfrowy, handel on-line, ogólnie cyfryzacja branży księgarskiej. Tym razem tematem przewodnim forum będzie „Książki i literatura w środowisku cyfrowym”.

Targi odbywają się jednocześnie w formatach on-line i off-line, wydarzenia są transmitowane na oficjalnej stronie targów – MIBF.RF, a także w sieci społecznościowej MIBF w VKontakte .


Targi organizowane są przy wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji, Komunikacji i Mediów Federacji Rosyjskiej, Rosyjskiej Izby Książki i władz Moskwy. Potrwają do 27 września.

(info wg organizatora)


Dodaj komentarz