Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (1-15.09 2020)

A oto cieszące się największą popularnością w pierwszych dwóch tygodniach września książki z oferty hurtowni Motyle Książkowe. Wśród  nich  trzy nowości, jeden powrót na listę, dwie utrzymały swe miejsca, cztery je zmieniły.


Pierwsze miejsce niepodzielne zajmuje Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa. Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa).

Łukasz Wierzbicki chyba jako pierwsze przypomniał historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM tak o o tej opowieści napisała: Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Drugie miejsce utrzymał poradnik  Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym Dariusza Kulmana (wyd. Elimat)


Solidny skok, bo aż na miejsce trzecie zaliczył kolejny poradnik – tym razem dla ogrodników i miłośników kwiatówSzkoła cięcia pań Alicji i Lucyny Grabowskich (Wydawnictwo Szarotka). Awans z miejsc dziesiątego.


Awans o jedno miejsce (teraz czwarte) zaliczyła  Miłość Astrid Desborders (przekład Paweł Łapiński, wyd. Entliczek). Poetycka, pełna ciepłego humoru opowieść o miłości macierzyńskiej, z uroczymi ilustracjami autorstwa Pauline Martin.
Pewnego dnia Archibald pyta: „Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie?” „Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret…”, odpowiada mama i czule wylicza chwile spędzone razem, kiedy wszystko jest okazją do wyrażenia miłości. Każda rozkładówka przedstawia przeciwstawne sytuacje z codziennego życia rodziny i odkrywa prostą prawdę, że miłość mamy do dziecka jest bezwarunkowa. Ale największy sekret poznajemy na końcu. 


Na piątym pierwsza nowość – Mój szef Melissy Dorwood (wyd. Melissa Dorwood) – romans biurowy, który rozpali zmysły czytelników, rozmiękczy serce i rozbawi do łez.


Masoneria polska 2020. Na rozdrożu historii spadła o kolejne dwie pozycje (obecnie miejsce szóste) (Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu).

Masoneria… to kolejna książka Stanisława Krajskiego, w której pod lupę autor wziął masonerię i jej działania nie tylko na terenie Polski, ale i innych krajów świata. Autor, analizując sposób dochodzenia do bogactwa, a w konsekwencji wpływania na światową politykę, takich finansowych potęg, jak rody Medyceuszy, Fuggerów czy Rothschildów, ujawnia mechanizmy rządzące światowym biznesem, który ma strategiczny wpływ na politykę poszczególnych państw. Krajski na przykładzie mechanizmów, które doprowadziły do bankructwa Grecji i poważnego kryzysu, jaki dotknął Islandię, przewiduje, iż sterowany przez obce wpływy polski rząd w najbliższej przyszłości doprowadzi w naszym kraju do podobnego scenariusza.


Na siódmym niecodzienna w tym zestawieniu pozycja – atlas turystyczny Pieniny (wyd. Compass). Wakacje za pasem, ale spóźnieni turyści, bądź ci, co wolą spokój nad chmarę wędrowniczków górskich, wybrali się w Pieniny. Tylko zazdrościć.


Na ósmym Na obcej ziemi – pierwszy polski przekład opowiadań Izraela Joszuy Singera (wydawnictwo Fame Art). Po chwilowej nieobecności książka powróciła na listę Motyli Książkowych

Zbiór zawierający opowiadania o różnorodnej tematyce ilustruje wielokulturowość dawnej Rzeczypospolitej i stanowi opis uniwersalnego doświadczenia ludzkiego wobec wyzwań rzeczywistości, mimo podziałów społecznych, religijnych i etnicznych. Wielorakość podejmowanych przez Singera problemów, a także mnogość typów narracji, stanowią ewenement w ówczesnej literaturze żydowskiej, sprawiając, że prezentowany współcześnie przekład nie traci na aktualności. Autorem polskiego tłumaczenia jest Krzysztof Modelski, z którym w dniu premiery podczas spotkania online porozmawia Remigiusz Grzela.


Na miejsce dziewiąte spadł  Wierzyński. Sens ponad klęską. Biografia poety, praca Wojciecha Wencla
wydana przez Instytut Literatury.

Kazimierz Wierzyński, jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku (…), który ze szczytu powodzenia, obrotem spraw przerastających jednostkę, ale i skutkiem własnych wyborów spadł w nizinę obcości, odrzucenia, zmarginalizowania, nieledwie zapomnienia. Nie doczekał się aż do teraz mono- i biografii, które pokazałyby nie tylko poetę, ale i człowieka, i w dodatku uczyniły to zajmująco, dostępnie, poza jakimkolwiek metajęzykiem. Dobrze się stało, szczęśliwie nawet, że książkę o poecie napisał poeta, poeta dysponujący solidnym warsztatem nie tylko pisarskim, ale też literaturoznawczym. Książka pomyślana została jako cykl esejów biograficznych komponujących się w spójną całość. To „opowieść biograficzna” umieszczona w rozległym kontekście historycznym, społecznym, politycznym, w którym Autor porusza się ze swobodą erudyty, jest właśnie opowieścią do przeczytania, do odczucia.

Z recenzji wydawniczej dra hab. Krzysztofa Ćwiklińskiego.


Na miejscu dziesiątym trzecia nowośćWesela nie będzie Małgorzat Starosty (wyd. Vectra), pełna szalonych zwrotów akcji, pędząca jak pociąg Kolei Dolnośląskich kontynuacja przygód Edyty Prusko zgłębiająca siłę kobiecej przyjaźni i okrucieństwo spaczonego umysłu.

Plan Edyty był prosty: rozwieść się z Rafałem, spakować manatki i wrócić na Podlasie. Najpierw jednak należy pożegnać stan wolny Magdusi.

Kiedy znika Andzia, a w Szklarskiej Porębie zostają znalezione zwłoki, drogi Edyty Prusko i sierżanta Bączka ponownie się krzyżują. Przypadkowe spotkanie w górskim schronisku przywraca pamięć o dawnej zbrodni, dolnośląskie śledztwo z dnia na dzień zatacza coraz szersze kręgi, a atmosfera wokół Edyty gęstnieje.

Co łączy dziki w szkodzie z zagadką szpiegowską, a zwłoki sprzed lat z morderstwem Adaminy Lukrecji?


Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

Dodaj komentarz