Historia książki i druku

W Woroneżu otwarcie Muzeum Bunina

22 września w Woroneżu odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Muzeum Iwana A. Bunina. Wydarzenie zaplanowano z okazji obchodów 150. rocznicy urodzin światowej sławy rosyjskiego pisarza, honorowego akademika Cesarskiej Akademii Nauk w Petersburgu, laureata literackiej nagrody Nobla. Muzeum mieści się przy centralnej arterii miasta – Alei Rewolucji, w skrzydle domu A. Germanowskiej, domu, w którym urodził się I. A. Bunin (1870-1953).

Przestrzeń wystawiennicza składa się z dwóch sal. W pierwszej – „Rosja jako dom” poznamy krąg rodzinny pisarza, jego zaintersowania. Dużo uwagi poświęcono głównym tematom twórczości Bunina: dzieciństwu, rodzinie, przyrodzie, wsi, rosyjskiemu charakterowi narodowemu, miłości… Druga sala – „Rosja daleko i bliska” poświęcona jest ostatnim latom życia Iwana Bunina w Ojczyźnie i na emigracji. Ekspozycja wypełniona jest przemyśleninami pisarza o kraju, który stał się dla niego odległy nie tylko z powodu odległości, ale także wydarzeń, do których w nim doszło.

Centralne miejsce zajmują oryginalne eksponaty. W gablotach znajdziemy rzeczy osobiste pisarza, wydane za jego życia książki, rzadkie autografy, listy. Do najcenniejszych eksponatów należy torba myśliwska należąca do Bunina, rodzinna Biblia, wydany w 1916 roku zbiór opowiadań „Pan z San Francisco” z autografem pisarza. Wszystko to zostało przekazane muzeum przez pasierbicę K.G. Paustowsksigo Galinę Arbuzową.

Równie cennym eksponatem jest maszynopis wspomnień W.N. Muromcowej-Buninej wraz z dowodem praw autorskich, podarowany przez François-Regisa Kolara, spadkobiercę praw autorskich do dzieł pisarza.

Uzupełnieniem przestrzeni muzealnej są treści multimedialne.
(źródło bookmix)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *