EDYCJA 2019/2020 Konkurs EDYCJA

Edycja 2019/2020 – Muzeum Warszawy: “Rzeczy dzieją się w Warszawie. Nowe legendy miejskie”

Dwa lata temu Muzeum Warszawy wydało Rzeczy warszawskie z dreszczem – zestaw opowiadań inspirowanych eksponatami z kolekcji Muzeum. Po dwu latach przyszła kolej na tom kolejny – tym razem wydawca poprosił szóstkę autorów o nowe legendy stolicy – stare, choćby o Warsie i Sawie, znamy – a nie mogą powstać nowe? No i je mamy, zaklęte w tomie Dzieje się w Warszawie. Nowe legendy miejskie. Legendy, jak to legendy, pewnie mają coś w sobie z prawdy, napisane są wyśmienicie i czytają się tak samo.

Książka kierowana jest raczej do młodych czytelników, również “pod nich” znakomity jak zawsze Kuba Sowiński przygotował jej układ graficzny.

Zwykle w naszym Konkursie EDYCJA szukamy nowych, ciekawych pomysłów na książki, na ich stronę graficzną. Kolega Sowiński w tym przypadku mógłby powiedzieć: chcieliście, to i macie…

Istotnie, tak zwariowanej książki, tu trzeba dodać – ilustracyjnie, dawno nie widziałem. Kuba Sowiński porozrzucał je na tekście, powciskał na marginesy, “porozmazywał” po rozkładówkach tytułowych. Totalny miszmasz, pozorny bałagan. Do tego te ilustracje w wykonaniu Aleksandry Cieślak… – takie od niechcenia maźnięcia pędzlem, kredką, tuszem jakieś wariackie kolaże. Ale w sumie majstersztyk.

Mam tylko jednak małą uwagę. Książka składa się z dwu części – pierwsza to opowiadania, druga to prezentacja eksponatów Muzeum, które były inspiracją dla autorów do napisania tych krótkich (po kilka stron) gawęd. Rozumiem, że w przyjętej konwencji graficznej części drugiej zdjęcia eksponatów są czarno białe i ładnie kontrastują z nimi kolorowe, choć lekko stonowane, jakieś “maźnięcia”; jednak gdy czytam: W latach międzywojennych twórcy mody chętnie czerpali inspirację z awangardowej sztuki, na przykład stosując odważne zestawienia barw i tkaniny o ekstrawaganckich deseniach, a na zdjęciu widzę torebkę czarno-białą, to odczuwam spory niedosyt.

Przykładowe okładki

A na koniec ciekawostka. Nie!, nie tak! – rzecz niezwykła. KAŻDA KSIĄŻKA, a nakład był ponad 1000 egz., MA INNĄ OKŁADKĘ. Oznacza to, że każdy szczęśliwy nabywca Rzeczy… może chwalić się własną, jedyną na świecie książką. Ale ile musiała się przy tym “namachać” ilustratorka – Aleksandra Cieślak, to tylko ona wie. Sporo pracy logistycznie kosztowało to również drukarnię – tu okładki drukowane były cyfrowo na maszynie symulującej typowy druk offsetowy. Ale warto było…


RZECZY DZIEJĄ SIĘ W WARSZAWIE. NOWE LEGENDY MIEJSKIE
wydawca: Muzeum Warszawy
autor: praca zbiorowa
redaktorka prowadząca: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
ilustracje: Aleksandra Cieślak
opracowanie graficzne i skład: Kuba Sowiński
druk: Drukarnia Akapit (Lublin)


Zobacz wszystkie nadsyłane książki:


Dodaj komentarz