Konkursy Konkursy literackie

Nike Czytelników dla Joanny Gierak-Onoszko

Reporterski zbiór 27 śmierci Toby’ego Obeda (wyd. Dowody na Istnienie) Joanny Gierak-Onoszko otrzymał najwięcej zgłoszeń w internetowym i tradycyjnym głosowaniu i zdobył Nike Czytelników.


O książce:

Co ukryto pod kanadyjską mozaiką kulturową? Joanna Gierak-Onoszko kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.

Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

27 śmierci Toby’ego Obeda to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.


Joanna Gierak-Onoszko – (ur. 1980) – jest reporterką, dziennikarką i specjalistką ds. PR. 27 śmierci Toby’ego Obeda to jej debiut, za który była nominowana m.in. do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Publikowała między innymi w „Dużym Formacie”, „Polityce” i „Piśmie”.

(źródło: wyborcza.pl, Dowody na Istnienie)

Dodaj komentarz