Konkursy Konkursy zagraniczne Rynek wydawniczy

Literacki Nobel dla Louise Glück

Już wiemy, komu przypadł Literacki Nobel 2020 roku – zdaniem Komitetu Noblowskiego tegoroczny laur trafia w ręce poetki Louise Glück. W uzasadnieniu czytamy, że poetka otrzymała medal za nieomylny poetycki głos, który w połączeniu z surowym pięknem czyni życie jednostki uniwersalnym.

Glück urodziła się w Nowym Jorku w 1943 r. Jest absolwentką Sarah Lawrence College i Uniwersytetu Columbia. Jest laureatką prestiżowych nagród: Pulitzera (za tom The Wild Iris) i National Book Award (za Faithful and Virtuous Night). W swojej twórczości nawiązuje do mitologii greckiej i rzymskiej, jest znana z precyzji i pomijania przymiotników. Jak wyjaśniał w laudacji Anders Olsson ze Szwedzkiej Akademii, głos Louise Glück jest bezkompromisowy, a w jej dziełach komizm łączy się z kąśliwym dowcipem. I dodał: W jej wierszach jaźń nasłuchuje podszeptów snów i złudzeń i nikt nie może być dla niej surowszy niż ona sama. Podkreślił jednocześnie, że poezja Glück nie jest konfesyjna, choć bez wątpienia zawiera wątki autobiograficzne.

W tym roku wśród twórców typowanych do nagrody byli m.in. pochodząca z Karaibów Maryse Condé, rosyjska pisarka Ludmiła Ulicka czy Margaret Atwood, której książka Opowieść podręcznej stała się kanwą popularnego serialu o tym samym tytule. Nazwisko Glück nie pojawiało się w gronie typowanych do zwycięstwa twórców.

(źródło mat. prasowe)

One thought on “Literacki Nobel dla Louise Glück

Dodaj komentarz