Konkursy Konkursy literackie Różne

Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla za rok 2021

Literacka Nagroda Nobla 2021 przyznana. Tę najważniejszą nagrodę w świecie książek otrzymał tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah. W uzasadnieniu czytamy, że doceniono go za “bezkompromisową i pełną współczucia eksplorację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”. O nagrodzie Gurnaha poinformowano telefonicznie.

Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 10 mln koron (ok. 980 tys. euro).
Abdulrazak Gurnah urodził się na wyspie Zanzibar (wybrzeży wschodniej Afryki). W 1968 roku, w wieku 18 lat jako uchodźca przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął studiował i rozpoczął działalność literacką. Do Zanzibaru wrócił w 1984 roku.

Obecnie Gurnah pracuje także jako wykładowca akademicki – jego wykładów można wysłuchać na Kent University. Wydał 10 powieści, m.in. Memory of Departure (1987), Pilgrims Way (1988), Dottie (1990), Paradise (1994), Admiring Silence (1996), By the Sea (2001), Desertion (2005) oraz The Last Gift (2011), a także liczne opowiadania. W swych pracach podejmuje problemy związane z emigracją i losem uchodźcy, których sam doświadczył. Ceni twórczość Wole’a Soyinki, Ngũgĩ wa Thiong’o i Salmana Rushdiego. Jego dzieła porównywane są z książkami Josepha Conrada, Hemrana Melville’a i V.S. Naipaula.

Twórczość Gurnaha nie jest znana polskim czytelnikom – żadna z jego książek nie doczekała się dotychczas tłumaczenia.

W związku z pandemią COVID-19 w dniu 10 grudnia w rocznicę śmierci Alfreda Nobla w Sztokholmie nie odbędą się tradycyjne uroczystości. Laureaci – tak jak przed rokiem – mają otrzymać nagrody w swoich krajach za pośrednictwem szwedzkich placówek dyplomatycznych. Decyzja dotycząca wręczenia nagrody w Oslo ma zapaść w połowie października.


2 thoughts on “Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla za rok 2021

Dodaj komentarz