Konkursy Konkursy zagraniczne

Milan Kundera z nagrodę Franza Kafki

Statuetka nagrody im. Franza Kawki

Nagrodę literacką im. Franza Kafki, jedną z najbardziej prestiżowych w Czechach, otrzymał w tym roku Milan Kundera. 91-letni pisarz powiedział, że jest „z radością ją przyjmuje”, czytamy na portalu Towarzystwa Franza Kafka.

Nagroda została przyznana za „wyjątkowy wkład w kulturę czeską”. Kundera została 20. laureatem nagrody Towarzystwa im. Franza Kafki przy wsparciu Urzędu Miasta Praga. Wysokość nagrody pieniężnej wynosi 10 tysięcy dolarów.

Przewodniczący międzynarodowego jury Nagrody Vladimír Železný skontaktował się telefonicznie z pisarzem mieszkającym w Paryżu, aby poinformować go o nagrodzie. Kundera odpowiedział, że z radością przyjmuje nagrodę, także dlatego, że nosi ona imię Kafki, jego „kolegi po piórzea”, najdroższego mu spośród wszystkich innych.

Na początku września w Czechach ukazało się tłumaczenie ostatniej powieści Kundery La fête de l’insignifiance (tytuł czeski: Slavnost bezvýznamnosti, polski: Święto nieistotności) – pierwsze dzieło pisarza od 1993 roku, na przetłumaczenie której na język czeski wyraził zgodę. Tłumaczka Anna Kareninova powiedziała, że ​​musiała 10 razy całkowicie zrewidować projekt, aby dokładnnie przekazać język powieści.

Kundera wydał swoją ostatnią powieść w języku czeskim, L’immortalité (oryginalny tytuł czeski Nesmrtelnost, pol. Nieśmiertelność), w 1988 roku i od tego czasu pisze po francusku. W 1981 roku pisarz otrzymał obywatelstwo francuskie, dokąd w 1975 roku został zmuszony do emigracji z Czechosłowacji. W 1979 roku, po wydaniu dowcipnej powieści Księga śmiechu i zapomnienia, władze czechosłowackie odebrały mu obywatelstwo. Wcześniej, w 1950 roku, Kundera został usunięty z Czechosłowackiej Partii Komunistycznej za „działania antykomunistyczne”.

Po naturalizacji we Francji Kundera wielokrotnie powtarzał, że nie wróci do swojej ojczyzny i tylko raz, w 1991 roku, złożył tam krótką wizytę. Na jego decyzję nie wpłynęło ani przyznanie Czeskiej Narodowej Nagrody Literackiej w 2008 roku, ani przyznanie mu w 2009 roku tytułu honorowego obywatela Brna, miasta, w którym się urodził. Dopiero w ubiegłym roku czeski ambasador we Francji osobiście wręczył pisarzowi dokument odnawiający jego czeskie obywatelstwo, mówiąc, że jest „symboliczny powrót najwybitniejszego czeskiego pisarza do Czech”.

W lipcu tego roku okazało się, że Kundera przekazuje swoją osobistą bibliotekę i archiwum Bibliotece Morawskiej z Brna.

Niezależne Towarzystwo im. Franza Kafki powstało w 1990 r., dziesięć lat później ustanowiło własną nagrodę. W skład jury zasiadają przedstawiciele sześciu krajów, którzy co roku wybierają najlepszego z trzech nominowanych kandydatów. Wcześniej zdobywcami nagród byli Philip Roth, Haruki Murakami, Margaret Atwood, Claudio Magris, Harold Pinter i inni pisarze z różnych krajów, w tym Peter Handke, który wkrótce potem otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
(źródło m.in. Towarzystwo Franza Kawki)

Dodaj komentarz