Rynek księgarski za granicą

W Niemczech powoli rośnie sprzedaż książek – głównie dla dzieci i młodzieży oraz powieści

Po niewielkim wzroście w lipcu i sierpniu rynek książki wyraźnie odradza się – także dzięki dodatkowemu dniu wyprzedaży. Spadek dochodów związany z koronawirusem nie został jeszcze zlikwidowany, ale wyścig o nadrobienie zaległości nabiera tempa.


We wrześniu 2020 roku sprzedaż detaliczna w grupie księgarnie i sprzedaż e-commerce oraz elektronika i kosmetyki była wyższa o 8,0% niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku oznacza to spadek sprzedaży o 4,3% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (na koniec sierpnia różnica ta była jeszcze większa – minus 5,8%). Pod względem liczbie sprzedanych egzemplarzy odnotowano wzrost o 5,1% w porównaniu do września ubiegłego roku.

Wzrosła sprzedaż w handlu detalicznym książkami – była o 6,5% wyższa niż w tym samym miesiącu (sprzedaż gotówkowa) roku ubiegłego – co nie powinno wynikać wyłącznie z dodatkowego dnia sprzedaży. Spadek sprzedaży, który narastał od początku roku, jest więc już tylko jednocyfrowy: spadł z minus 10,8% na koniec sierpnia do minus 8,8%.

W porównaniu do września roku ubiegłego pod względem sprzedaży grup książki szczególnie wyróżniają się dwa segmenty: książki dla dzieci i młodzieży – wzrost o 15,6%, oraz beletrystyka – wzrost o 11,9%. Z innych kategorii książek spory wzrost odnotowały przewodniki (6,3% proc.) oraz literatura faktu (5,7%). Również wypadły we wrześniu zauważalnie lepiej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Książki podróżnicze wciąż na minusie (spadek o 12,3%), co jest w pełni zrozumiałe ze względu na trwające ograniczenia związane z pandemią. W grupie nauk humanistycznych, sztuk pięknych i muzyki wzrost o 6,6%, nauki przyrodnicze, medycyna, informatyka, technika – wzrost o 4,7%. Wciąż na minusie pozostaje segment nauk społecznych, prawa, ekonomii – minus 4,7%.

W sumie, za trzy kwartały, w Niemczech jedynie książki dla dzieci i młodzieży odnotowały wzrost sprzedaży (+ 6,2%). Największy spodek zaliczyły książki podróżnicze – minus 25,6%.

(źródło BuchMarkt)

Dodaj komentarz