Najlepsze książki/plebiscyty

Znamy finalistów 28. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Trzy książki przeszły do finale 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Laureata poznamy w październiku.


Na tegoroczny konkurs napłynęło 97 tytułów. Z tego grona wyłoniona została finałowa trójka:

  • Selfie ze stolemem Krzysztofa Kochańskiego (Wydawnictwo Literatura)
  • Urodziny Joanny Jagiełło (Wydawnictwo Literatura)
  • Śrubek i tajemnice Maszynerii Jana Bliźniaka (Adamada)

Rozstrzygnięcie nastąpi 9 października podczas gali w Galerii Książki. Laureat otrzyma m.in. statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.

Do 12 września trwa głosowanie w plebiscycie czytelników.

Wicedyrektor biblioteki Mariola Talewicz przypomniała, że celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik „Guliwer”. Od 2004 r. przyznaje ją Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI  w Oświęcimiu. W ub.r. główna nagroda 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego przypadła Marcinowi Przewoźniakowi za książkę Puk, puk! Zastałem króla? wydaną przez wydawnictwo Zielona Sowa.

(źródło Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI  w Oświęcimiu) 


Dodaj komentarz