Różne Rynek wydawniczy

Jubileuszowa XXV CIECHANOWSKA JESIEŃ POEZJI udana, mimo Sars-CoV!

Był to udany czas złotej jesieni, pogodne dni siódmego i ósmego października 2020 r., czas z programem przygotowanym przez Związek Literatów na Mazowszu (ZLM), pod przywództwem prezes dr Teresy Kaczorowskiej. Trzydziestu ludzi pióra – nie tylko z Mazowsza, i nie tylko z ZLM – uczestniczyło (w realu, nie zdalnie) w ciekawym programie w trzech miejscowościach: Ciechanowie, Bieżuniu i Opinogórze. W Ciechanowie (a przywiózł nas z Warszawy przysłany mikrobus) spotkaliśmy się najpierw w Miejskiej Bibliotece Publicznej (w Krzywej Hali), by się przywitać, wypić kawę i dowiedzieć o szczegółach programu, który tradycyjnie zaczynały spotkania pisarzy z młodzieżą w szkołach. Po tych spotkaniach, goście spoza Ciechanowa zakwaterowani zostali w sympatycznym i wygodnym hotelu Corona. Po obiedzie w hotelowej restauracji, prawie trzydziestu uczestników Ciechanowskiej Jesieni Poezji pojechało do oddalonego o 60 km Bieżunia.

W tym historycznymi mazowieckim miasteczku (w powiecie żuromińskim) urodził się przed stu dwudziestu laty, tworzył i zmarł poeta, tłumacz Horacego, nauczyciel i działacz społeczny STEFAN GOŁĘBIOWSKI (1900-1991). W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu (utworzonym m.in. na terenie posiadłości poety i jego rekonstruowanego obecnie domu) odbyła się promocja 22 tomu Ciechanowskich Zeszytów Literackich, rocznika środowiska twórców z Mazowsza, wydawanego regularnie od 1999 r., cały czas pod redakcją Teresy Kaczorowskiej.

Rocznik Związku Literatów na Mazowszu (ponad 300 stron każdego roku!) prezentuje twórczość literacką i eseistyczną środowiska pisarskiego płn. Mazowsza (“Strony Nasze”) oraz pisarzy z kraju i z zagranicy, współpracujących z tym środowiskiem (w rozdziale “Strony Gościnne”). Zawiera też cenną kronikę aktywnego życia literackiego na Mazowszu, recenzje wydawanych książek, utwory nagrodzone w konkursach. A wyróżnia go oryginalny pomysł, by w w każdym numerze prezentować wszechstronnie jednego tytułowego bohatera związanego z Mazowszem (często prominentnego dla kultury polskiej jak Krasiński, Sienkiewicz, Konopnicka czy Świętochowski), aby jemu właśnie poświęcić szczególną uwagę. Tym razem takim bohaterem rocznika ZLM został mniej znany, ale wart przybliżenia – Stefan Gołębiowski. I jemu właśnie poświęcono prawie sto stron, prezentując jego twórczość, artykuły o nim i ikonografię. Na spotkaniu w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu – nie zabrakło wystawy poświęconej temu poecie, interesującej prelekcji kierownika Muzeum Jerzego Piotrowskiego, a nawet występu szkolnej młodzieży. Bogaty program spotkania zakończony został wiązanką kwiatów i światłem pamięci na grobie poety, a wszystko w promieniach zachodzącego słońca.

Po powrocie do hotelu Corona i kolacji w Ciechanowie – był czas na Noc poetów z towarzyszeniem muzyki – koncertu wirtuoza gitary Tomasza Kaszubowskiego. Podczas Nocy Poetów świętowano też jubileusz 40-lecia pracy twórczej dwóch poetów: Juliusza Erazma BOLKA oraz Adama LIZAKOWSKIEGO, a poetka i redaktor kwartalnika “Liry Dram” Marlena ZYNGER uhonorowana została Medalem im. Tadeusza Micińskiego.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (fot. archiwum “Wydawcy”)

Drugi dzień Jesieni Poezji odbył się już w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – co jest tradycją Ciechanowskiej Jesieni Poezji. Po zwiedzeniu Muzeum – z wciąż doskonaloną ekspozycją – w południe, w przebudowanej nowocześnie Oranżerii, w której jest przestronna sala koncertowa – odbyły się XXII Opinogórskie Spotkania Literackie. Tym razem Gościem spotkania (prowadzi je Teresa Kaczorowska) był znany pisarz, poeta i filozof, autor fascynującej książki o Piłsudskim – Bohdan URBANKOWSKI.

Stałym punktem programu w Opinogórze jest też rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu poetyckiego i zaprezentowanie wybranych wierszy. Tym razem konkurs o “Laur Zygmunta z Opinogóry” adresowany był wyłącznie do młodzieży w wieku 16-21 lat. Czas epidemii nie sprzyjał spotkaniu z jego laureatami – nie wszyscy dojechali z różnych stron Polski, ale ich wiersze zabrzmiały w wykonaniu pracowników Muzeum Romantyzmu.

Pięknym finałem jubileuszowej XXV Ciechanowskiej Jesieni Poezji był koncert fortepianowy znakomitej pianistki dr Ireny ÜLKU. Bohaterem koncertu był polsko-litewski kompozytor i malarz Konstantinas Ĉiurlionis. Dodać można, że Irena Ülku urodziła się w Wilnie, kształciła w Warszawie, a obecnie mieszka w Stambule.

Barbara Petrozlin-Skowrońska

Dodaj komentarz