Ranking drukarń

XIX Ranking Drukarń Dziełowych – „Drukarnia Dziełowa Roku 2019/2020” wybrana!

5 listopada 2020 roku poznaliśmy ostateczne wyniki tegorocznego Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych. Zamiast tradycyjnego wręczenie dyplomów podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie laureaci zostali ogłoszeni w Internecie.   


ZASADY WYBORU

Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiega w dwu etapach:
1. „WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE”
2. DRUKARNIA DZIEŁOWA ROKU

W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen ‒ 1-6.

W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej część Rankingu. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.

Rozstrzygnięcie Rankingu oraz wręczenie dyplomów zawsze odbywało się pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie. W tym roku ze względu na pandemię Targi zostały odwołana a wyniki ogłoszono w Internecie.

DRUKARNIA DZIEŁOWA 2019/2020

Do drugiej części Rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2018/2019 przeszło 17 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych otrzymaliśmy od 9 z nich.

A które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?

Po raz pierwszy pojawiła się w Rankingu i od razu na czołowym miejscu ‒ lubelska drukarnia Petit Skład ‒ Druk ‒ Oprawa. Wysoka ocena wydawców ‒ 5,69, do tego świetne wyniki produkcyjne (wzrost o 45,8%) i najwyższa wielkość inwestycji przyniosły tej drukarnia zaszczytne miejsce.

Poznański ABEDIK w tym roku musi zadowolić się drugim miejscem. Choć uzyskał najwyższą ocenę wydawców (5,90) i może szczycić się najwyższą wydajnością produkcji na jednego pracownika, to jednak „tylko” drugie miejsce w ocenie samej drukarni i w efekcie utrata pozycji lidera.

Trzecie miejsce zajęła kolejna drukarnia z Lublina ‒ AKAPIT. To miejsce zakład zawdzięcza głównie bardzo wysokiej ocenie wydawców (5,86) i ubiegłorocznym inwestycjom.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”. Patronem medialnym Rankingu od lat jest miesięcznik „Poligrafika”.


Przypominamy wyniki pierwszej części naszego Rankingu.

W kategorii druk offsetowy:

I miejsce – drukarnia ABEDIK z Poznania. Miejsce to zakład zajął dzięki najwyższej ocenie wydawców w kategoriach jakość i terminowość realizacji produkcji. (5,90 i 5,94). Komunikatywność – 5,87. Wysokość ocen mniej więcej na poziomie ubiegłorocznym.

II miejsce – Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca (Kraków). Drukarnia powtarza ubiegłoroczny sukces, poprawiając wyniki we wszystkich trzech kategoriach, szczególnie pod względem komunikatywności (aż 5,94). Jakość produkcji oceniona została na tym samym poziomie co zakład z Lublina, terminowość – 5,83.

III miejsce – Drukarnia Akapit (Lublin). To wyróżnienie tym milej ogłosić, że zakład z Lublina pojawił się w naszym rankingu po raz pierwszy. Wydawcy wysoko ocenili go we wszystkich trzech kategoriach: jakość produkcji zakładu – 5,89, terminowość produkcji – 5,85) oraz komunikatywność – 5,84.

W kategorii usługi druku cyfrowego:

I miejsce – Sowa (Piaseczno)
Zakład uzyskał najwyższą ocena wydawców pod względem terminowości realizacji usług i komunikatywności, przy czym w tym ostatnim przypadku to aż 5,95 – najwyższa ocena w całym naszym tegorocznym rankingu. W stosunku do roku ubiegłego wyraźna poprawa ocen w oczach klientów.

II miejsce – Totem.com.pl (Inowrocław)
W tym roku wydawcy nieco gorzej niż zwykle ocenili tę drukarnię i choć najwyższą ocenę przyznali jej za jakość produkcji (5,73) to w sumie „tylko” miejsce drugie.

III miejsce – ex aequo dwa zakłady: Elpil z Siedlec oraz Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca (Kraków)
Elpil wydawcy najwyżej ocenili pod względem jakości produkcji (choć dzieli to miejsce z inną drukarnią – ocena 5,73). Anczyc w tym zakresie również został oceniony bardzo wysoko – 5,72.

(redakcja magazynu “Wydawca”)

2 thoughts on “XIX Ranking Drukarń Dziełowych – „Drukarnia Dziełowa Roku 2019/2020” wybrana!

Dodaj komentarz