Targi za granicą

Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Szanghaju zakończyły się sukcesem

Podczas gdy w Europie z harmonogramu imprez targowych z książką wypadły organizowane w “realu” prawdopodobnie wszystkie targi, w Szanghaju odbyła się kolejna edycja China Shanghai International Children’s Book Fair (CCBF) – jedyne targi książki w regionie Azji i Pacyfiku w pełni poświęcone książkom i innym treściom dla dzieci.

Ósma edycja  CCBF odbyła się zgodnie z planem w dniach 13–15 listopada 2020 roku w Shanghai World Expo Exhibition and Convention Centre (SWEECC). Na targach zaprezentowano 60 tys. najnowszych tytułów dla dzieci , z czego 20 tys. to publikacje zagraniczne z 21 różnych krajów i regionów. Równolegle z targami odbyło się 308 profesjonalnych programów i wydarzeń on-line i off-line w ponad 100 miejscach w mieście, w tym w szkołach, księgarniach, bibliotekach, muzeach sztuki itp. Wśród nich zorganizowana przez Targi Książki Dziecięcej w Bolonii, które są współorganizatorem od 2018 roku targów w Szanghaju, wystawa „Children Plus Toddlers Books”, prezentująca oryginalne książki dla dzieci w wieku 0–3 lat z całego świata, a także wystawa „Illustrators for Gianni Rodari”, która w tym roku wyrusza w trasę objazdową po świecie.

Jedną z najważniejszych imprez Targów było rozstrzygnięcie konkursu dla młodych ilustratorów Golden Pinwheel Young Illustrators Competition. Z grona 50 zakwalifikowanych artystów Jury najwyższymi nagrodami uhonorowało dwie panie: Ling Luo (Chiny, 1981) oraz  Veronicę Neacșu  (Rumunia, 1983). Nagrody i wyróżnienia są przyznawane równolegle artyście z Chin i z zagranicy. W tym roku swoje prace zgłosiła rekordowa liczba ilustratorów –  2238.

“Trzej przyjaciele”, praca z nagrodzonego cykl Ling Luo
“Sen Mumuriego”, praca z nagrodzonego cyklu Veronicy Neacșu

W tym roku CCBF gościło 350 wystawców (w tym 150 międzynarodowych) z 21 krajów i terytoriów, w tym z Korei Południowej, Kanady, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Finlandii, Norwegii, Rosji, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Belgii, Australii, Tajlandii itd.

Warto zwrócić uwagę, że Chiny mogą poszczycić się jednym z najszybciej rozwijających się rynków książki na świecie. Kraj już teraz wydaje największą liczbę książek dla dzieci – ponad 40 000 nowych tytułów rocznie.

(info BCBF)

Dodaj komentarz