Konkursy Konkursy zagraniczne

Nagroda Literacka im. Jana Michalskiego 2020 dla Mia Couto

Nagrodę Literacką im. Jana Michalskiego 2020 otrzymała Mia Couto za trylogię As areias do imperador (Editorial Caminho, 2015-2017), przetłumaczoną na francuski z portugalskiego przez Elisabeth Monteiro Rodrigues (Les sables de l’empereur , Éditions Métailié, 2020), na angielski  przez Davida Brookshawa (World Editions, Wielka Brytania, i Farrar, Straus and Giroux (USA). Niemieckie wydania pt. Imani  przetłumaczyła Karin von Schweder-Schreiner (Unionsverlag).

Jury pochwaliło „wyjątkową jakość pisarstwa, które subtelnie łączy narrację, listy, opowieści, bajki, sny i wierzenia, które tkwią w sercu historycznej rzeczywistości Mozambiku pod koniec XIX wieku, gdy ten zmaga się kolonizacją portugalską. 

Fundacja Pisarstwa i Literatury im. Jana Michalskiego przyznała w tym roku nagrodę on-line. 


Na krótkiej liście znalazły się następujące tytuły:

  • Mia Couto, Les sables de l’empereur, trylogia, tłumaczenie z portugalskiego Elisabeth
  • Fran Ross, Oreo, tłumaczenie z angielskiego Séverine Weiss, wyd. 10/18, Paris 2016
  • Erik Orsenna, Briser en nous la mer gelée, wyd Gallimard, Paris 2020
  • Bernard Quiriny, Vies conjugales, wyd. Rivages, Paris 2019
  • Philippe Sands, Retour à Lemberg (pol. Powrót do Lwowa), przekład z angielskiego Astrid Von Busekist, wyd. Albin Michel, Paris 2017

Nagroda Literacka im. Jana Michalskiego powołana została w 2009 roku i przyznawana jest corocznie autorowi za dzieło literackie. Od innych nagród różni ją wielokulturowy charakter. Nagradzane są książki z zakresu literatury pięknej (z wyjątkiem poezji) i literatury faktu, bez względu na język, w jakim powstały. Laureat lub laureatka otrzymają honorarium w wysokości 50 tys. CHF. Autorom wybranych dzieł zapewnia się trzymiesięczny pobyt w Fondation Jan Michalski pour l’écriture et la littérature w Szwajcarii.

Fundacja im. Jana Michalskiego, która sponsoruje konkurs, została założona w 2004 roku. Jej pomysłodawczynią jest Vera Michalski-Hoffman  – filantropka i właścicielka kilku wydawnictw w Szwajcarii, we Francji i w Polsce. W ten sposób postanowiła uczcić pamięć o swoim zmarłym mężu Polaku, Janie Michalskim. Głównym założeniem i celem fundacji jest wspieranie pisarzy oraz szeroko rozumiana promocja czytelnictwa.

(źródło Fundacja im. Jana Michalskiego)

One thought on “Nagroda Literacka im. Jana Michalskiego 2020 dla Mia Couto

Dodaj komentarz