Targi w Polsce Targi, festiwale

Zamiast Targów Książki Historycznej – Internetowe Spotkania Autorskie Targów Książki Historycznej

Fundacja Historia i Kultura, organizator  Targów Książki Historycznej, w dobie pandemii zaprasza do udziału w Internetowych Spotkaniach Autorskich Targów Książki Historycznej, które odbędą się od 26 do 29 listopada on-line. Spotkania ujęte są w ramy trzech salonów: Salonu Autorów Instytutu Pamięci Narodowej, Salonu Książki Muzealnej Online oraz Salonu Książki Historycznej. Całość zainauguruje wirtualne ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji Nagrody Klio w czwartek 26 listopada o godz. 12.00 na profilach FB Targów Książki Historycznej i Fundacji Historia i Kultura, także na stronie internetowej i na kanale You Tube Fundacji.

 W planie czterech dni około 50 rozmów z autorami, w tym także spotkania na żywo. Wszystkie materiały dostępne będą dla zainteresowanych także po zakończeniu premierowych emisji.

Czwartkowa inauguracja – ogłoszenie laureatów Nagrody Klio 2020
Nagrodę Klio ustanowiło Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, pragnąc wyróżnić i docenić wkład polskich autorów i wydawców w popularyzację historii i literatury historycznej. Nagroda przyznana zostanie po raz dwudziesty szósty. W tym roku aż 98 wydawców nadesłało 220 propozycji do Nagrody (rekordowa liczba zgłoszonych publikacji w historii Nagrody Klio). Jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Tomasza Szaroty nominowało do nagród w czterech kategoriach: autorskiej, monografii naukowej, edytorskiej i w kategorii varsaviana (zobacz nominacje). Na ogłoszenie wyników w wirtualnej formule organizatorzy zapraszają na profil Targów Książki Historycznej na Facebooku oraz stronę historaikultura.pl w czwartek 26 listopada br. o godz. 12.00. Tego dnia ukaże się też dodatek specjalny na łamach „Rzeczpospolitej”. Mecenat nad Nagrodą Klio sprawuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska. Mecenasem Nagrody Klio w kategorii Varsaviana jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Trzy wirtualne salony historyczne
Współorganizatorem Salonu Autorów IPN jest Instytut Pamięci Narodowej. W ramach Salonu IPN, począwszy od 26 listopada br., można będzie śledzić rozmowy z autorami wybranych publikacji, które ukazały się nakładem Instytutu. Gośćmi będą: Adam Pleskaczyński, Robert Spałek, Tomasz Balbus,
dr Paweł Sasanka, Wojciech Frazik, Elżbieta Jakimek-Zapart, dr hab. Jacek Wołoszyn, Mirosław A. Supryniuk, Tomasz Łabuszewski i Tomasz Stempowski
. Spotkania z autorami poprowadzi red. Rafał Dudkiewicz.

Od lat Salon Książki Muzealnej stanowi ważny element Targów Książki Historycznej, nie mogło go więc zabraknąć podczas ich wirtualnej edycji. Współorganizatorem Salonu Książki Muzealnej Online jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, przy współpracy Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W ramach Salonu Książki Muzealnej Online można będzie śledzić rozmowy z autorami publikacji i przedstawicielami instytucji muzealnych. Gośćmi Salonu będą: Wojciech Brzeziński, prof. Arkadiusz Wagner, Zbigniew Hundert, prof. ucz. dr hab. Piotr Majewski, red. Anna Saciuk-Gąsowska, dr Julia Wrede, prof. Jan Ostrowski, Jarosław Pych i Michał Mackiewicz (#NaŻywo), Jacek Emil Szczepański, Weronika Szerle, Izabella Maliszewska, Hubert Jando i Aleksander Gosk i prof. Michał Kopczyński. Rozmowy w ramach Salonu Książki Muzealnej poprowadzi red. Jerzy Kisielewski.

Współorganizatorem Salonu Książki Historycznej jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. W ramach Salonu można będzie wziąć udział w spotkaniach #NaŻywo i śledzić rozmowy z autorami publikacji popularyzujących historię. Odbędą się spotkania #NaŻywo: PRZEDPREMIEROWE z Anne Applebaum, Martą Grzywacz, Sylwią Chutnik, Wojciechem Bonowiczem, prof. Grzegorzem Kucharczykiem i prof. Wiesławem Janem Wysockim. Ponadto z Bartoszem Garlickim, Piotrem Zychowiczem i prof. Tomaszem Kizwalterem. Spotkania w ramach Salonu Książki Historycznej poprowadzi red. Jerzy Kisielewski.

W sytuacji, gdy nie możemy uczestniczyć w Targach w tradycyjnej formule, organizatorzy szczególnie serdecznie zachęcają miłośników historii do uczestnictwa w Programie Internetowych Spotkań Autorskich Targów Książki Historycznej. Dla zainteresowanych zakupem książek podczas spotkania prezentowany będzie kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem przeniesie w miejsce, gdzie można książkę kupić.

Program Internetowych Spotkań Autorskich Targów Książki Historycznej na www.historiaikultura.pl

Wydarzenia na FB Targów Książki Historycznej:

Dodaj komentarz