Rynek wydawniczy

PRH Bertelsmann kupuje wydawnictwo Simon & Schuster

Właściciel PRH (Penguin Random House) Bertelsmann kupuje Simon & Schuster od ViacomCBS – wartość transakcji to 2,2 mld dolarów.

Nowy właściciel ocenia, że to przejęcie wzmocni jego pozycję na świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, drugim co do wielkości rynku. Simon & Schuster zatrudnia około 1500 osób, w ubiegłym roku osiągnął przychody w wysokości 814 mln USD.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2021 r. Thomas Rabe, prezes i dyrektor generalny Bertelsmanna, powiedział, że jest „przekonany”, że przejęcie zostanie zatwierdzone przez organy antymonopolowe.

Simon & Schuster będzie nadal zarządzany jako oddzielna jednostka wydawnicza pod parasolem Penguin Random House. Na jego czele pozostaną Jonathan Karp, prezes i dyrektor generalny Simon & Schuster oraz Dennis Eulau.

Rabe powiedział, że transakcja spełniła cele strategiczne, rozszerzając globalną działalność w zakresie treści, wzmacniając swoją ofertę cyfrową, a także budując pozycję dominującą wydawnictwa w USA.

Przejęcie Simon & Schuster zwiększy dystans między PRH a resztą wydawców, zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii S&S był dziewiątym największym wydawcą pod względem sprzedaży  (około 27 milionów funtów), natomiast obroty PRH w ub. roku wyniosły  346 mln funtów. W USA przychody PRH wynoszą około 3,3 mld $. 

Decyzja o przejęcie firmy Simon & Schuster przez Bertelsmanna została przyjęta w branży z mieszanymi uczuciami. W międzyczasie w Stanach Zjednoczonych Gildia Autorów wezwała Departament Sprawiedliwości do zablokowania transakcji. Powód? – “tego typy fuzje uczą, że zawsze stratni są utorzy…” – czytamy w oświadczeniu.

(źródło The Bookseller)

Dodaj komentarz