Rynek wydawniczy

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima – znamy laureata

Podczas niedzielnej gali finałowej Festiwalu Puls Literatury w Łodzi (5-13.12.2020) ogłoszono wyniki Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. W tegorocznej edycji Nagrody jej laureatem został Wojciech Nowicki.

W czasie gali krytyczka literacka Paulina Małochleb wygłosiła laudację na temat twórczości Wojciecha Nowickiego, w której – dość przewrotnie – określiła laureata mianem “narratora okrutnego”:

Wojciech Nowicki nie jest narratorem czułym, jeśli można odwołać się do tej niezwykle modnej kategorii. Jest opowiadaczem okrutnym, zmuszającym swych czytelników do wysiłku, intelektualnej pracy. Opowiadającym w najdrobniejszych szczegółach, ale też ukrywającym, oszukującym, tworzącym kolejne zasłony. Jego książki opierają się na paradoksie: o tyle bowiem zdzierają zasłonę rzeczywistości, o ile ją pomnażają albo misternie drapują, pokazując czytelnikom, że jest jeszcze coś, co się za nią kryje i wymyka nawet tak sprawnemu oku, jak oko Nowickiego.

Wojciech Nowicki: pisarz, eseista, fotograf, kurator, dziennikarz, tłumacz, krytyk kulinarny. Autor dwóch zbiorów esejów poświęconych fotografii: Dno oka (2010, finalista Nagrody Literackiej Nike 2011) oraz Odbici (2015). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za tom Salki, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii prozy za powieść Cieśniny (Wydawnictwo Czarne).


Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima przyznaje Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Tegoroczna Nagroda została wręczona po raz ósmy; nawiązuje do przedwojennej tradycji honorowania przez Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej (jednym z laureatów był m.in. Julian Tuwim). Obecnie wyróżnienie przyznawane jest za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną”. Zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 50 tys. zł., której funatorem jest Miasto Łódź.

W tym roku kapituła obradowała pod przewodnictwem pisarza, krytyka, scenarzysty i tłumacza Macieja Świerkockiego. Oprócz niego na liście nominowanych byli: Julia Fiedorczuk oraz Zyta Rudzka.

W ubiegłych latach otrzymali ją: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak i Małgorzata Szejnert.

(źródło Dom Literatury w Łodzi)

One thought on “Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima – znamy laureata

Dodaj komentarz