Analizy/podsumowania Rynek wydawniczy Rynek za granicą

Badanie czytelnictwa we Włoszech: wzrost w 2020 roku

Liczba czytelników we Włoszech wzrosła w 2020 roku: korzystanie z e-booków rośnie, a Włosi nie opuszczają księgarń. To właśnie ujawnia badanie „La lettura ei consi culturali nell’anno dell’emergenza” (Czytelnictwo i konsumpcja kultury w roku pandemii przeprowadzone przez Cepell (Centrum Książki i Czytelnictwa) oraz AIE (Włoskie Stowarzyszenie Wydawców) we współpracy z Pepe Research.

Celem badania była ocena zachowań czytelniczych Włochów w wieku od 15 do 74 lat. W poprzednim badaniu, opublikowanym w lipcu 2020 roku, widoczny był spadek czytelnictw ze względu na ogólny wówczas stan lęku i zmian nawyków rodzinnych. Po okresie adaptacji czytanie książek zostało odkryte na nowo, ale w nowych formach.

Rzeczywiście, rok pandemii przyniósł wzrost liczby czytelników we Włoszech: w październiku 2020 r. odsetek obywateli, którzy deklarują, że czytali książkę (w tym e-booki i audiobooki) w ciągu dwunastu ostatnich miesiące wyniosły 61%, wobec 58% w 2019 i 55% w 2018. Ale to nie wszystko. Jak podkreśla Paola Passarelli, dyrektor generalna sekcji bibliotek i praw autorskich włoskiego Ministerstwa Kultury w komunikacie prasowym, badanie to wskazuje na „niezwykłą odporność całego sektora ”, i to także dzięki interwencjom publicznym.

Znaczenie interwencji publicznych
Działania przeprowadzone przez Ministerstwo Kultury pomogły ożywić sektor w ramach globalnej pomocy, która zapewniła Włochom prymat w Europie pod względem wielkości i szybkości interwencji. Działania interwencyjne to m.in. fundusz ratunkowy dla przedsiębiorstw związanych z kulturą, który umożliwił zakup książek przez biblioteki publiczne, fundusz 10 mln euro przeznaczony dla małych wydawców czy ulga podatkowa dla księgarzy.

Rozwój elektronicznego czytania
Pierwsze dane, na które należy zwrócić uwagę, to zwiększenie zainteresowania mediami cyfrowymi: na 100 czytelników 40 korzysta z nowych technologii (w 2019 roku było ich 32). W przypadku e-booków sięga po nie 30% czytelników (25% w 2019 r.), audiobooków – 12 (11% w maju 2020 r. I 10% w 2019 r.).

Powrót do księgarń i innych punktów sprzedaży
Podczas blokady Włosi zaczęli wracać do czytania książek – 3,4 miliona osób kupiło po raz pierwszy w życiu książkę przez internet, 2,3 miliona e-booka. Ale nie porzucili księgarni. Decyzja rządu o uznaniu książek za towary podstawowe przyniosła efekty: w październiku 2020 r. odwiedziło je 67% czytelników (w maju – 20%!), co tylko o 5% mniej w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku. Ponadto księgarnie odgrywają istotną rolę w wyborze książek: 33% czytelników wybiera, co kupić po wejściu do księgarni, 23% wybiera w Internecie a 21% opiera się na tradycyjnych mediach.

Pozostałe sklepy stacjonarne, głównie supermarkety, 2 2020 mroku odwiedziło 23% czytelników (o 2% więcej niż w roku ubieglym i 12% więcej niż w maju 2020 r.) Sklepy internetowe również przeżywają nały boom – zakupy robi tam 38% czytelników (o 7% więcej niż w roku ubiegłym i o 1% mniej niż w maju 2020). 40% czytelników korzysta z bibliotek.

Dla prezesa AIE Ricarda Franco Leviego „ dane dot. czytelnictwa wpisują się w trend ożywienia sprzedaży i są zachętą dla wydawców i instytucji publicznych, które w ostatnich miesiącach zrobiły wiele, aby wesprzeć świat książek ”. Jednak do odbudowy sektora pozostaje jeszcze wiele do zrobienia: „ Nie wyszliśmy jeszcze z sytuacji kryzysowej: okres świąteczny będzie kluczowy, a z drugiej strony gwałtowne zmiany w sposobie czytania i kupowania książek to nowe wyzwania dla całej branży wydawniczej”.

(źródło AcuaLitte)

One thought on “Badanie czytelnictwa we Włoszech: wzrost w 2020 roku

Dodaj komentarz