Technika

Eksperci Canon Polska: 2020 rok to rewolucja w wielu obszarach poligrafii

Nowatorska fabryka tapet, umożliwiająca sprawne tworzenie wielkoformatowych wydruków do wnętrz, rewolucja w obszarze digitalizacji dokumentów, premiery nowych urządzeń dla biur inżynieryjnych. Czym jeszcze zaskoczył nas Canon w 2020 roku? Eksperci producenta podsumowują mijający rok w poligrafii.


Dla wielu obszarów gospodarki rok 2020 okazał się niełatwy. Jak jednak przekonują eksperci Canon Polska, branża druku poradziła sobie z komplikacjami kończącego się roku względnie dobrze.

2020 był rokiem wielu istotnych zmian rynkowych – mówi Tomasz Miękus, Product Business Developer w Canon Polska. – Przykładowo: obserwowaliśmy dużo większe zainteresowanie tanimi ploterami wielkoformatowymi. Wygląda na to, że finalni odbiorcy decydują się na inwestycje we własne urządzenia drukujące, aby zminimalizować ryzyko kontaktu bezpośredniego z firmami świadczącymi usługi druku.

Czego jeszcze nauczył nas 2020 rok? Jakie nowe urządzenia pojawiły się na rynku?

Rozwiązania dla biznesu coraz bardziej intuicyjne

Mijający rok przyniósł rewolucję w obszarze digitalizacji dokumentów. To przede wszystkim zmiany w dziedzinie oprogramowania, zwłaszcza chmurowego. Digitalizacja rozwiązań dla biznesu tworzona jest dziś w sposób maksymalnie prosty oraz użyteczny. Producentom urządzeń chodzi bowiem o to, aby użytkownik końcowy mógł wykonać profesjonalny skan przy pomocy zaledwie jednego przycisku – resztą zajmuje się oprogramowanie.

Przykład? Wprowadzone przez Canon w 2020 roku nowe funkcjonalności oprogramowania uniFLOW Online. Popularne środowisko do zarządzania firmowymi dokumentami zostało wyposażone w opcję automatycznego rozpoznawania danych. Nowa wersja uniFLOW Online potrafi zidentyfikować rodzaj dokumentu, odczytać najważniejsze informacje, a następnie umieścić je w odpowiednim miejscu, na przykład we wskazanej tabeli. Dla oferty oprogramowania opartego o chmurę swego rodzaju testem okazała się pandemia koronawirusa. Rozwiązania chmurowe zdecydowanie zyskały na znaczeniu wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej.

2020 rok to także zmiany w parku maszynowym. Światło dzienne ujrzały maszyny biurowe serii DX. Jak twierdzi producent, to jedna z nielicznych dostępnych na rynku serii urządzeń biurowych, oferujących najnowsze standardy szyfrowania i najbardziej aktualne mechanizmy uwierzytelnienia użytkownika.

Nowe technologie dla inżynierów i dekoratorów wnętrz

2020 to także rok wielu premier i nowości w obszarze profesjonalnego druku wielkoformatowego.
W mijającym roku wymieniliśmy całą naszą linię ploterów inżynieryjnych – mówi Rafał Osiekowicz, ekspert od urządzeń do druku wielkoformatowego w Canon Polska. – Pięć nowych modeli monochromatycznych serii PlotWave oraz trzy modele kolorowe serii ColorWave to urządzenia zaprojektowane z myślą o codziennych potrzebach inżynierów i konstruktorów. Wiemy, że druk jest dla biur inżynieryjnych zaledwie środkiem do realizacji projektu, dlatego zaproponowaliśmy urządzenia oszczędne oraz jak najbardziej intuicyjne w użyciu pozwalające na szybkie rozładowania spiętrzeń prac projektowych.

Nowe plotery wspiera przyjazne użytkownikowi oprogramowanie ClearConnect. Wchodzące w jego skład aplikacje umożliwiają całkowitą kontrolę nad ostateczną formą wydruku. Wszystko po to, aby nawet mało zaawansowany użytkownik mógł poprawnie przeprowadzić proces wydruku wielkoformatowej dokumentacji. Bez próbnych wydruków oraz konieczności skomplikowanej konfiguracji urządzenia.

Ponadto, jak przypomina Rafał Osiekowicz, we wrześniu Canon zaprezentował nowy model plotera stołowego Arizona 2300. – W ploterach płaskich starszej generacji przed wydrukiem trzeba było maskować niewykorzystane podczas druku strefy stołu. Dzięki technologii FLOW eliminujemy tę konieczność, a operator oszczędza nawet do 40 proc. czasu poświęconego na wydruk – wyjaśnia ekspert.

W 2020 r. oferta Canon w dużym stopniu skupiała się również na rosnącym rynku wystroju wnętrz. Tak powstała rewolucyjna fabryka tapet z ploterem rolowym Colorado 1650. Sekretem fabryki tapet jest wykorzystanie technologii UVgel, dzięki której nakładanie farby na podłoże odbywa się w temperaturze zaledwie 24 stopni Celsjusza. Tak niska temperatura powoduje stabilność kolorystyczną oraz rozmiarową podłoża, a co więcej, wydruki nie wymagają czasochłonnego schnięcia.

Kolor zyskuje popularność

Trudno nie wspomnieć o nieoczekiwanym wzroście rynku książek, jaki w ubiegłym roku wywarł duży wpływ na branżę poligrafii. Pandemiczne ograniczenia spowodowały, że wielu czytelników ruszyło do księgarń po nowe tytuły. Na przełomie marca i kwietnia jedna z ważnych sieci handlowych informowała o podwojeniu comiesięcznej liczby zamówień książkowych1.

W okresie zwiększonych nakładów pracy, a zarazem komplikacji związanych z koniecznością izolacji pracowników, Canon wyszedł naprzeciw oczekiwaniom drukarzy, oferując nowe maszyny modeli varioPRINT iX2100 oraz iX3200. – To arkuszowe urządzenia atramentowe stworzone z myślą o druku w najwyższej jakości, na bardzo szerokiej palecie mediów, przy jednoczesnym minimalnym wkładzie pracy operatora i wysokiej produktywności – mówi Jacek Korzeniewski, Product Manager w Canon Polska. – Ich światowa premiera miała miejsce 1 kwietnia. Od tego czasu minęło już kilka miesięcy, podczas których obserwowaliśmy, jak dużą zmianę wnosi wykorzystana w modelach iX2100 oraz iX3200 technologia InkFusion. To ogromny postęp w druku atramentami wodnymi, przede wszystkim w dziedzinie jakości druku na mediach powlekanych. Powierzchnia wydruku jest dużo bardziej wytrzymała, dzięki czemu prace nadają się do natychmiastowej obróbki, na przykład dodatkowego uszlachetniania.

O książkach – choć nie tylko – wspomina także Michał Młynarczyk, specjalista od urządzeń do druku profesjonalnego mniejszego formatu w Canon Polska. – W mijającym roku widzieliśmy zmieniające się potrzeby drukarzy i konieczność radzenia sobie z coraz bardziej nietypowymi podłożami. Stąd też premiera naszego urządzenia imagePRESS10010, zapewniającego ulepszoną możliwość drukowania na grubych mediach, nawet o gramaturze 400g/m2. Obserwując oczekiwania naszych klientów, postawiliśmy także na ulepszenie procesu drukowania długich bannerów – mówi.

Jak podkreśla Michał Młynarczyk, pomimo wielu trudności, pod względem sprzedażowym Canon Polska dobrze ocenia kończący się rok 2020. – Mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie kontynuację wielu rozpoczętych projektów i trendów w obszarze druku profesjonalnego – zaznacza ekspert.

(info Canon Polska)

Dodaj komentarz