Konkursy zagraniczne

Znamy wyniki Costa Book Awards za 2020 rok

W noc z 4 na 5 styczna w Londynie ogłoszono zwycięzców pięciu kategorii Costa Book Awards. Główny zwycięzca – za książkę roku 2020 – zostanie ogłoszony 26 stycznia. Natomiast 8 stycznia poznamy laureata głosowania czytelników. Do nagrody zgłoszono 708 książek, które, zgodnie z przyjętymi zasadami, musiały być opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii między 1 listopada 2019 a 31 października 2020 roku.

A oto zwycięzcy:


Kategoria Pierwsza powieść
Love After Love , Ingrid Persaud (Faber & Faber)

Powieść
The Mermaid of Black Conch: A Love Story, Monique Roffey (Peepal Tree)

Biografia
The Louder I Will Sing, Lee Lawrence (Sphere)

Poezja
The Historians, Eavan Boland (Carcanet)

Książka dla dzieci
Voyage of the Sparrowhawk, Natasha Farrant (Faber & Faber)


Konkurs Costa , nazwany na cześć sponsora – sieci kawiarń, jest jednym z 10 najbardziej wpływowych konkursów na rynku wydawniczym. Zwycięzcy z każdej kategorii otrzymują po 5000 GBP (6789 USD). Zwycięzca konkursu Costa Book of the Year otrzyma dodatkowe 30 tys. GBP (40 783 USD). Konkurs Costa szczyci się tym, że jest „jedyną nagrodą książkową w Wielkiej Brytanii, dostępną wyłącznie dla autorów mieszkających w Wielkiej Brytanii i Irlandii”.
Nagroda została pierwotnie ustanowiona w 1971 roku przez Whitbread Plc, w 2006 roku przejęła ja firma Costa.

W ubiegłym roku nagrodę główną zdobył były korespondent wojenny „Daily Telegraph” i „Washington Post” Jack Fairweather za książkę The Volunteer (wolontariusz) – biografię rotmistrza Witolda Pileckiego.

(źródło Publishing Perspektives)

One thought on “Znamy wyniki Costa Book Awards za 2020 rok

Dodaj komentarz