Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Podsumowanie rocznej sprzedaży książek sieci Świat Książki

Poprosiliśmy sieć księgarń  Świat Książki o podsumowanie sprzedaży książek za 2020 rok – i oto wyniki… 


Pierwsza trójka to: Powrót z Bambuko Katarzyny Nosowskiej (Wielka Litera), Cham niezbuntowany Rafała Ziemkiewicza (Fabryka Słów) oraz Ten dzień Blanki Lipińskiej (Edipresse Książki).

Pierwszą poleca sama autorka: Polecam Wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak Wam się podoba.

A jak na okładce książki polecany jest Cham niezbuntowany?: Polakom cholernie brak dziś poczucia godności. Jesteśmy tu od tysiąca lat. Stworzyliśmy państwo, do którego ze wszystkich stron świata, z zachodu, wschodu i południa, ciągnęli ludzie, jak do ziemi obiecanej.
A teraz byle łajza z Holandii czy Luksemburga pozwala sobie traktować nas jak małpy, które ledwo co zlazły z drzewa?! Stawiać nas do pionu, pouczać, wychowywać obietnicami szklanych paciorków i straszeniem „sankcjami”? I nasze tak zwane elity płaszczą się przed każdą taką łajzą z obrzydliwym służalstwem, prosząc, żeby Europa zechciała łaskawie jakoś przywołać do porządku tę polską hołotę, bo im się ona wyrwała spod kontroli i nie chce słuchać?
Czas, kiedy mogliśmy sobie pozwolić na leżenie i rekonwalescencję mija, kończą się światowe koniunktury, zaczynają prawdziwe schody, coraz bardziej strome. Trzeba ruszyć tyłek, przypomnieć sobie „czym tobie być, o czym tobie marzyć, śnić”.

Ten dzień Blanki Lipińskiej to druga część bestselleru 365 dni. Jest tam wszystko: przede wszystkim miłość, ostry sex, ucieczki, pogonie, zdrada, walka o honor, śmiertelne niebezpieczeństwa. Zresztą cała “trylogia” Lipińskiej znalazła się w pierwszej dziesiątce firmy Dressler: wymienione już 365 dni – miejsce czwarte, a Kolejne 365 dni (Agora) – siódme.


Na miejscu piątym O krok za daleko Cobena Harlena (Albatros) – kolejny triller mistrz gatunku.

Czy taka zapowiedź zachęci do sięgnięcie po książkę?: Czy dla własnej córki zdeterminowany ojciec jest skłonny zrobić wszystko, a nawet posunąć się zbyt daleko? (…) Dowiedz się, jaką tajemnicę skrywa córka Simona Greene`a, ojca, który z niezwykłą konsekwencją robi co trzeba, by bezpiecznie wróciła ona do domu.


Na miejscu szóstym pierwsza po zdobyciu najwyższego lauru literackiego książka naszej noblistki: Czuły narrator Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie).

Czuły narratoror to: Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.
Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria czułości i koncepcja czułego narratora to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając ku dobremu tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?

Ryszard Nycz


Na siódmym – wymienione już wcześniej Kolejne 365 dni (Agora) Blanki Lipińskiej.


Na miejscu ósmym Dylemat, B.A. Paris (Albatros).

Jak daleko się posuniesz, by zapewnić osobie, którą kochasz, kilka dodatkowych godzin szczęścia? Czterdzieste urodziny Livii zapowiadają się wyjątkowo hucznie (…) Na przyjęciu zjawią się wszyscy, na których jej zależy, za wyjątkiem córki, Marnie, która studiuje za granicą. I chociaż Livia kocha Marnie, skrycie cieszy się, że jej nie będzie. Gdy tylko przyjęcie się skończy, Livia zamierza wyjawić swojemu mężowi, Adamowi, sekret dotyczący Marnie. Na razie jednak chce cieszyć się szczęśliwymi chwilami z rodziną.


Na dziewiątym Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka (Powergarph) – laureata tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE.

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora.
Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.


Pierwszą dziesiątkę zamyka Felix, Net i Nik oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafała Kosika (Powergarph.

Przygodowa powieść science-fiction, pierwsza część z cyklu, który jak dotąd doczekał się przeszło czternastu odsłon. Seria szybko zyskała sławę, uznanie oraz oddanych fanów nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Seria była wielokrotnie nagradzana, otrzymała między innymi tytuł „Książki roku 2005”, nadany przez polską sekcję IBBY.


Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:

  1. Chłopiec z lasu, Cobem Harlan (Albatros)
  2. Siostra Słońca (cykl “Siedem Sióstr”, tom 6), Rilesy Lucinda (Albatros)
  3. Precedens (seria z Joanną Chyłką, tom 12), Remigiusz Mróz (Czwarta Strona)
  4. Srebrne skrzydła, Camila Lackberg (Czarna Owca)
  5. Podróż Cilki, Heather Morrsi (Marginesy)
  6. Wiedźmin. Ostatnie życzenie (wydanie poprawione i uzupełnione, Andrzej Sapkowski (superNOWA)
  7. Ekstradycja, Remigiusz Mróz (Czwarta Strona)
  8. Nocna droga, Kristin Hannah (Świat Książki)
  9. Prawdziwe kolory, Kristin Hannah (Świat Książki)
  10. Dublerka, praca zbiorowa (Albatros)

2 thoughts on “Podsumowanie rocznej sprzedaży książek sieci Świat Książki

Dodaj komentarz