Kalendarze

Kalendarz Arctic Paper – Side Effects


Kalendarze – często dzieła sztuki, które, gdy minie rok, przepadają w bezdnie niepotrzebnych i zużytych rzeczy. Spróbujmy zachować je w pamięci i wybierzmy te najciekawsze. Na naszym portalu uruchomiliśmy więc stosowaną Galerię, prosząc naszych czytelników – wydawców, drukarzy, osoby kochające piękne druki – o przysyłanie na nasz adres kalendarzy, które Waszym zdaniem zasługują na szerszą prezentację i które mogą stanąć w szranki konkursowe.

Tegoroczny kalendarz firmy Arctic Paper wpisuje się w działania tego koncernu papierniczego w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Kalendarz przedstawia 12 zdjęć Kacpra Kowalskiego z cyklu Toxic Beauty (Toksyczne Piękno), części projektu fotograficznego dokumentującego środowisko naturalne człowieka Side Effects (Produkt Uboczny).

Cykl Toxic Beauty prezentujący przestrzenie przemysłu ciężkiego został nagrodzony w konkursie World Press Photo 2014 drugą nagrodą w kategorii fotoreportażu natury, a fotografie otrzymały nagrodę w konkursie World Press Photo 2015 w kategorii projektów długoterminowych.

Kacper Kowalski to fotograf z pasją. Fotografuje od ponad dwudziestu lat. To co go wyróżnia to wyjątkowa metoda zdobywania zdjęć. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, korzystając z wiatrakowca lub paralotni, które sam pilotuje. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada będąc jednocześnie fotografem i pilotem, pokazuje niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę.

Na stronie tytułowej kalendarza czytamy wypowiedź samego fotograf: Przemysł ciężki to temat tabu. Zakazy wstępu i fotografowania, zasieki i straż zakładowa. A na hałas, uciążliwy zapach i zanieczyszczenie środowiska – protesty okolicznych mieszkańców. Gdy lecę motoparalotnią, płoty nie stanowią bariery. Przelatuję nad nimi by zobaczyć, co tak naprawdę kryje się w niedostępnej dla oczu przestrzeni. Dlaczego coś, co jest toksyczne i cuchnące, budzi we mnie poczucie piękna? Dlaczego zachwyt nad kompozycją, która przypomina liść miłorzębu przychodzi wcześniej, niż refleksja nad tym, na co właściwie patrzę? Zacząłem kolekcjonować fotografie takich miejsc. Za każdym lotem stoi przygoda i ryzyko, zachwyt i przerażenie.


Kacper Kowalski (ur. 1977 r.), absolwent wydziału architektury na Politechnice Gdańskiej. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. Lauraet najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych: World Press Photo (2009, 2014 i 2015), Picture of The Year International – POYi (2012, 2014, 2015, 2016, 2019), Grand Press Photo (9 razy) i wiele innych. Autor dwu książek fotograficznych Efekty uboczne (2014) oraz OVER (2017). Jego prace wystawiane są w galeriach i na festiwalach na całym świecie. Kacper Kowalski mieszka i pracuje w Gdyni.

Kalendarz zaprojektowała Aneta Kowalczyk, grafik i fotoedytor, dyrektor artystyczna wydawnictwa BLOW UP PRESS.


Kalendarz został wydrukowany na papierze Munken Polar Rough 170 g/m2 – ekskluzywnym papierze niepowlekanym o zwiększonym stopniu spulchniania i wysokiej białości. Odpowiednio przygotowana powierzchnia papieru sprawia, że jest on jeszcze bardziej naturalny w dotyku. Dzięki swoim parametrom Munken Polar Rough zapewnia doskonałe rezultaty drukowania. Pozwala na uzyskanie w efekcie końcowym produktu o większej sztywności, a zarazem obniża masę publikacji. Można go z powodzeniem stosować do druku wysokiej jakości prac: książek, albumów, katalogów, czasopism, druków firmowych, periodyków oraz materiałów edukacyjnych. Obok techniki offsetowej świetnie nadaje się do druku laserowego i cyfrowego, również po uprzednim wykonaniu nadruku offsetowego. Można go także stosować w drukarkach atramentowych. Dostępne w sprzedaży są również: kremowy Munken Pure Rough, naturalnie biały Munken Lynx Rough oraz śnieżnobiały Munken Kristall Rough. Papier Munken Polar Rough o gramaturze 300 g/m² można wykorzystać na okładkę!
Standardowe produkty Munken Polar Rough dostępne są z certyfikatem EU Ecolabel, FSC® – The mark of responsible forestry. www.fsc.org. FSC-C020637 i PEFC™ PEFC/05-33-99.

(źródła Arctic Paper Polska, www.kacperkowalski.pl)

Dodaj komentarz