Konkursy Różne

Komiksy, gry i klocki z oferty Egmont Polska z nagrodami głównymi XIX edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku

Decyzją Kapituły organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka konkursu Świat Przyjazny Dziecku, wydawnictwo Egmont Polska otrzymało pięć nagród głównych i jedno wyróżnienie. Nagrody główne otrzymały serie komiksowe “Myszart”, “Malutki Lisek” i “Wielki Dzik” oraz “Pamiętniki Wisienki”, a także gra planszowa PAPUA i ekologiczne klocki konstrukcyjne Cardblocks. Jury doceniło również grę “Pierwsza gra. Zwierzątka” z serii “Akademia Mądrego Dziecka”, przyznając jej wyróżnienie.


Organizowany od prawie dwóch dekad konkurs Świat Przyjazny Dziecku to jeden z najstarszych projektów Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Jego głównym celem jest wyróżnienie i nagrodzenie produktów, miejsc i inicjatyw, które w znaczący sposób wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny oraz wrażliwość estetyczną dzieci. Promując nagrodzone w konkursie projekty i produkty, KOPD pomaga rodzicom i opiekunom wybierać najlepsze, wartościowe i bezpieczne produkty dla dzieci.

W XIX edycji konkursu, w kategorii KSIĄŻKI dla dzieci w wieku do 7 lat nagrodę główną otrzymały trzy serie komiksowe wydane przez Egmont Polska. Kapituła konkursu doceniła zabawną serię komiksową dla dzieci “Myszart” o myszce, która jest genialnym muzykiem. Scenariusz historii o Myszarcie napisał Thierry Joor, belgijski redaktor i wydawca, który po latach pracy w branży komiksowej zdecydował się samemu tworzyć opowieści obrazkowe, a rysunki stworzył malarz i karykaturzysta Gradimir Smudja, który zdobył uznanie komiksem o Van Goghu. W sprzedaży dostępne są dwa tomy serii: Myszart, oraz Myszart w Wenecji.

Główną nagrodę otrzymała również licząca sześć tomów komiksowa seria Bereniki Kołomyckiej “Malutki Lisek” i “Wielki Dzik”. Ta pięknie namalowana opowieść dla młodszych dzieci o sile przyjaźni to rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w drugiej edycji organizowanego przez Egmont Polska Konkursu na komiks dla dzieci imienia Janusza Christy.

Jury przyznało też główną nagrodę serii komiksów “Pamiętniki Wisienki”. Ta pięciotomowa seria stworzona w 2012 roku przez francuskich twórców, rysowniczkę Aurélie Neyret oraz scenarzystę i autora powieści francuskich dla dzieci i młodzieży Jorisa Chamblaina odniosła również wielki sukces we Francji i zdobyła Nagrodę Młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angoulême w 2014 r. W sprzedaży dostępne są cztery tomy. Premiera tomu piątego, zamykającego serię, planowana jest na ten rok.

W kategorii ZABAWKI dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat nagrodę główną otrzymały ekologiczne klocki konstrukcyjne Cardblocks. Twórcą klocków jest inżynier ochrony środowiska, zawodowo zajmujący się projektowaniem nietypowych opakowań oraz przyrządów z kartonu i tektury – Piotr Nawracała. Klocki produkowane są w Polsce, z tektury typu kraft i są doskonałą alternatywą dla plastikowych zabawek. Stymulują zmysły w naturalny, łagodny sposób. Angażują bez reszty, a przez to uczą koncentracji i relaksują. Działają na wyobraźnię i rozwijają inwencję twórczą. Mają otwartą i elastyczną formułę, dzięki czemu uczą eksperymentowania i szukania rozwiązań, a także nieustannego przekształcania w miarę potrzeb. W sprzedaży jest pięć zestawów klocków Cardblocks: Zestaw podstawowy, Zestaw 1, Rotunda, Kopuła oraz Bryły platońskie.

Gra PAPUA, autorstwa Grzegorza Rejchtmana, twórcy kultowego już UBONGO, otrzymała nagrodę główną w kategorii GRY dla dzieci w wieku od 8 do 17 lat. PAPUA to gra rodzinna, w której kluczem do sukcesu jest refleks. Spodoba się graczom lubiącym szybkie i stosunkowo proste łamigłówki, ale na najwyższym poziomie trudności zadowoli również graczy szukających mocniejszego i bardziej zaawansowanego treningu umysłowego. – tak o grze PAPUA mówi sam autor, Grzegorz Rejchtman – Główne zalety gry to prostota (zasady możecie pojąć w 1 minutę) oraz fakt, że wszyscy gracze układają swoje plansze jednocześnie, więc nikt nie musi czekać na swoją kolej.

Wyróżnienie w kategorii GRY dla dzieci w wieku do 7 lat otrzymała gra z serii “Akademia Mądrego Dziecka Pierwsza gra. Zwierzątka”. Gra oparta jest na bestsellerowej serii książek dla dzieci. Wspomaga rozwój intelektualny i poznawczy u dzieci. Mogą w nią grać już dwuletnie dzieci, co czyni ją idealną grą na rozpoczęcie przygody z planszówkami.


Redakcja: wśród tegorocznych laureatów Konkursu znalazły się również książki Wydawnictwa Zakamarki.

(info Egmont Polska)

2 thoughts on “Komiksy, gry i klocki z oferty Egmont Polska z nagrodami głównymi XIX edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku

Dodaj komentarz