Archiwum recenzji Nasze recenzje Rynek wydawniczy

“Serca twego chłód”

OKŁADKA BYŁA CZERWONA książki ocenia

Andrzej Palacz

Andrzej Palacz

Edytor, wydawca, redaktor naczelny magazynu “Wydawca” i portalu www.wydawca.com.pl,
czytelnik książek “od zawsze”

SERCA TWEGO CHŁÓD
autor: Przemek Corso
wydawca: DW “Rebis”
Poznań 20201

Ocena: 6/10


Przyznam się szczerze, że gdybym na witrynie księgarskiej przeczytał tytuł tej książki, to z pewnością bym po nią nie sięgnął. Tytułów tego typu, albo raczej literatury, którą ta powieść sugeruje, można wymyślać na pęczki: Twoje i moje serce, Rozdarte serce, Moje serce dla Ciebie itp.

Zaintrygował mnie jednak opis nadesłanej przez jej wydawcę książki, który cytuję:

Jedno miasto. Miłość. Mrok. Ktoś musi zginąć, aby żyć mógł ktoś
Jaką zapłacilibyście cenę, żeby udawać szczęśliwą rodzinę z Instagrama?
Kuba jest bezwzględnym seryjnym mordercą. Tym razem jednak to nie on grasuje w Warszawie. To ktoś inny zabija, rzucając mu okrutne wyzwanie, zagrażając całej jego rodzinie.
Jak daleko Kuba będzie musiał się posunąć, żeby ratować swoją ciężarną żonę i fasadę szczęśliwego życia? Czy tak naprawdę w ogóle mu na tym zależy? I co ważniejsze, czy pomoc uzależnionego od narkotyków i alkoholu szwagra z policji, który od lat próbuje go zdemaskować, nie będzie dla niego jeszcze bardziej niebezpieczna niż porywający i katujący młode kobiety „Pan Żartowniś”?
Konfrontacja jest nieunikniona, a jedynym ratunkiem może się okazać nie dobro… tylko pożerający wszystko na swojej drodze mrok.

Dobre, prawda? Brakuje tylko dwu, trzech informacji, w tym “kto zabił” i książki można by nie czytać. Ale ta zamieszczona na okładce notka zrobiła swoje, zachęciła mnie do jej przeczytania, czyli spełniła swoja rolę. I…

I nic, bez większych wrażeń, choć autor dobrze operuje piórem, pomysł na akcję jest ciekawy, w większości przebiega ona wartko. Tylko że to “w większości” ma duże znaczenie. Książka generalnie jest przegadana. Ciągnące się przez kilka stron dialogi, wewnętrzne rozterki bohaterów, które jakoś mnie nie przekonują. Przyznam się szczerze, że nawet zdarzyło mi się przerzucić bez czytania kilka stron – bez uszczerbku dla całości.

Serca twego chłód to ani kryminał (śledztwo prosi się o lepsze), ani triller (nie czuję grozy), ani powieść psychologiczna czy obyczajowa/romans – choć chyba jej jest najbliżej.

Czy polecę do przeczytania? Tak sobie, chyba że nic ciekawszego nie macie na podorędziu.

Tu mała uwaga: mimo wszystko z przyjemnością przeczytam kolejną powieść Przemka Corso – może będzie bardziej dopracowana, nieco głębsza, bo autor potencjał ma wielki.


Kim jest Przemek Corso?. Na jego autorskiej stronie internetowej czytamy: Przemek Corso – konferansjer, felietonista, autor powieści przygodowych o złodzieju i awanturniku, Robercie Karczu – wydawanych przez Wojciecha Cejrowskiego – składających się na “Serię z Mustangiem”, głos radiowy, autor bajek dla dzieci i scenarzysta… a prywatnie miłośnik filmów, kolekcjoner, gaduła, a przy dłuższym poznaniu straszny nudziarz. Z wykształcenia niedoszły nauczyciel języka angielskiego. Szczęśliwy mąż i ojciec, a także właściciel szkockiego teriera o imieniu BRK.

Dodaj komentarz