Filmy Rynek wydawniczy

“Cień i kość” Leigh Bardugo w Netfliksie

Cień i kość to pierwszy tom trylogii Grisza autorstwa Leigh Bardugo – fascynująca i barwna opowieść umieszczona w świecie wzorowanym na realiach dziewiętnastowiecznej Rosji. Poznajemy w niej losy Aliny Starkov, jedynej Przyzywaczki Słońca, która musi zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem, ze swoją przeszłością i dokonać trudnych wyborów, aby uratować krainę Ravkę oraz stanąć do walki z potężnym, tajemniczym Darklingiem. Czy ceną za uratowanie Ravki będzie przyszłość, o którą Alina tak walczyła?


Trylogia Grisza to niepowtarzalna mieszanka przygód, emocji i magii. Leigh Bardugo stworzyła świat pełen intryg, namiętności oraz niezwykłych wydarzeń. Nic więc dziwnego, że książki tej pisarki cieszą się ogromnym zainteresowaniem w wielu krajach na całym świecie. Trylogia składa się z następujących tomów: Cień i kość, Oblężenie i nawałnica, Zniszczenie i odnowa. W Polsce trylogia ta ukazała się nakładem wydawnictw MAG.

Prawa do ekranizacji pierwszej części cyklu Grisza Cień i kość zakupił producent filmów o Harrym Potterze. W październiku 2019 rozpoczęły się zdjęcia do jej adaptacji serialowej. W rolach głównych: Jessie Mei Li (Alina Starkov), Archie Renaux (Malyen Oretsev), Freddy Carter (Kaz Brekker), Amita Suman (Inej), Kit Young (Jesper Fahey) i Ben Barnes (Generał Kirigan). Showrunnerem, producentem wykonawczym i scenarzystą serialu jest Eric Heisserer, a autorką i producentką wykonawczą – wspomniana już wyżej Leigh Bardugo.

Premiera serialu na platformie Netflix w piątek, 23 kwietnia 2021 roku. Cykl liczy 8 godzinnych odcinków.

Leigh Bardugo (ur. 6 kwietnia 1975 w Jerozolimie) – amerykańska autorka książek dla młodzieży (young adult) i fantasy. Najbardziej znana z powieści umieszczonych w tzw. uniwersum Griszów, w tym z dylogii Szóstka wron i trylogii Cień i kość oraz powieści Ninth House.

Dodaj komentarz