Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – 1-15 marca 2021

Na liście bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe za połowę marca aż pięć nowości, trzy awanse i dwie książki, które już poznaliśmy wcześniej. W drugiej dziesiątce utrzymała sie tylko jedna książka, awansując z miejsca 18 na 11, żadna nie awansowała do pierwszej dziesiątki.  1. Z czwartego miejsca na pierwsze awansował Całkiem zwyczajny kraj Briana Porter-Szucsa (Wydawnictwo Filtry): Historyczny esej, w którym autor polemizuje z cierpiętniczo-bohaterską interpretacją polskich dziejów, tak powszechną w publicznym dyskursie, i oferuje świeże spojrzenie na kształtowanie się idei polskiej państwowości, a także formowanie się świadomości narodowej i społecznej po 1795 roku.
Porter-Szűcs jako „zewnętrzny” badacz nie ma problemu z kwestionowaniem mitów dotyczących naszej historii, co dla ich wyznawców może okazać się zaskakujące lub trudne do przyjęcia.
Czy faktycznie chłopi identyfikowali się z polskością? Czy na pewno II RP szanowała swoich niepolskich obywateli i przestrzegała ich praw? Czy życie w PRL było jedną wielką udręką? Czy Polacy mieli (i mają) jasną wizję państwa, czy kształtowało się ono niejako przez przypadek?
Siłą książki jest nie tylko niezależność myślenia autora oraz odkrywcze przykłady, ale też żywo prowadzona narracja i przystępny język.


2. Z piątego na drugie miejsce przeskoczył Harper i zagubiona wiedza Kingi Langley (Langusta Books): Pełna przygód opowieść o trzynastoletniej dziewczynie, która za sprawą zagadkowego wehikułu zostaje przemieniona w złotego orła i przenosi się do Świata Ptaków. W tej krainie legendy przeplatają się z prawdą, rzeczy magiczne mogą okazać się realne, a tajemnice zatopionej Atlantydy co rusz wypływają na powierzchnię oceanu wiedzy.


3. Powrócił na listę Mój szef Melissy Dorwood (wyd. Melissa Dorwood) – romans biurowy, który ponoć może rozpalić zmysły czytelników, rozmiękczyć serce i rozbawić do łez.


4. Skoro już niedługo święta Wielkanocne, to muszą pojawić się książki z nimi związane. Oto więc Wielkanoc – kolejny odcinek „Przygód Fenka” (wyd. Sobik): Fenek, Fenia i ich rodzice spędzą kilka najbliższych dni u dziadków. Nie są to jednak zwykłe odwiedziny. Rodzina Fenków przyjechała tu z okazji najwspanialszych świąt w roku – Wielkanocy. Koniecznie do nich dołączcie!


5. Matura zaczyna zaglądać w oczu uczniom, pora wiec przysiąść fałdów i zabrać się do powtarzania materiału. Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym? – praca zbiorowa
wydawnictwa Elimat co rok trafia na listę.


6. Południca Jiří Březiny to kolejna książka z serii “Czeskie Kryminały” wydawnictwa Afera: Upalne lato, samo południe, martwa dziewczyna na blokowisku. Do tej z pozoru rutynowej sprawy przydzielono niezbyt doświadczonych policjantów: Tomáša Volfa i Evę Černą. Jednak sytuacja szybko się komplikuje, giną kolejne kobiety, a młodzi dochodzeniowcy działają pod olbrzymią presją czasu. Ich poczynania śledzą dziennikarze, którzy nazywają zabójcę Południcą, bo podobnie jak ten słowiański demon, atakuje latem, w biały dzień.


7. Upiór. Historia naturalna Łukasza Kozaka (wyd. Evviva L’Arte): Historyczno-antropologiczne studium, które czyta się jak trzymającą w napięciu powieść. Dysputy paryskich uczonych o polskich wampirach, Mickiewicz wychodzący z grobu, picie trupiej krwi w czasie zarazy i zupełnie nowe spojrzenie na ludowe wierzenia.

Bogactwo nieznanych dotąd materiałów źródłowych odsłania zapomnianą i odrzuconą historię życia, śmierci i czegoś pomiędzy nimi – wiarę trwającą w Polsce przynajmniej przez pół tysiąclecia, aż do schyłku XX wieku.

Książka bogato ilustrowana obrazami jednej z najważniejszych polskich malarek współczesnych, Aleksandry Waliszewskiej.


8. Banksy. Wojna na ściany (wyd. 2), Banksy (SQN): A oto zbiór najlepszych prac najbardziej poszukiwanego brytyjskiego artysty. Kim jest Banksy? Artystycznym geniuszem, politycznym aktywistą, malarzem, dekoratorem, mityczną legendą, a może po prostu powszechnie znanym writerem?


9. Kłamstwa, którymi żyjemy, John Frederickson (W Drodze): Czy do gabinetu psychoterapeuty zaglądamy dlatego, że dojrzeliśmy do głębokiej zmiany, czy raczej pragniemy, by osoba postronna utwierdziła nas w kłamstwach, którymi karmimy się od lat? Książka Jona Fredericksona nie tylko nauczy nas dostrzegać złudzenia i iluzje naszej codzienności, lecz także dostarczy wskazówek, jak zmierzyć się z prawdą o samym sobie i uczynić swoje życie lepszym.


10. Miejsce na ziemi, Anna Balińska (Białe Pióro): Romantyczna opowieść o miłości w kilku odcieniach… Kim jest tajemnicza dziewczynka? Jakie sekrety skrywają Jan i Marcin? I czy Nikołowo stanie się miejscem na ziemi dla Anny? Wstąp na moment do uroczego miasteczka i daj się ponieść tej fascynującej historii.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Strzyga, Aldona Reich (Vecra)
12. Utonęła, Therese Bohman (Pauza)
13. Postaw się na moim miejscu, Susanna Isern, Mylčne Rigaudie (Tako)
14. Wczoraj i jutro, Anna Paszkiewicz, Kasia Walentynowicz (Widnokrag)
15. Architektura w Polsce 1945-1989, Anna Cymer (Centrum Architektury)
16. A gdyby tak ze świata zniknęły koty, Genki Kawamura (Bo. wiem)
17. Wall Street i Hitler, Antony C. Sutton (Garda)
18. Tupeciary. O kobietach, które robią co chcą, Pénélope Bagieu (Fundacja Bęc Zmiana)
19. Jesteśmy wreszcie we własnym domu, Dorota Leśniak-Rychlak (Instytut Architektury)
20. Niemożliwe, Catariny Sobral (Druganoga)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz