Historia książki i druku Różne Rynek wydawniczy

“Sidereus Nuncius” skradziony

Dyrektorka Biblioteca Nacional de España (Hiszpańska Biblioteka Narodowa) została wezwana do ministerstwa kultury w celu wyjaśnienia, dlaczego zgłoszenie kradzieży książki włoskiego astronoma Galileusza z XVII wieku zajęło bibliotece cztery lata.

Według dochodzenia przeprowadzonego przez “El País”, zespół konserwatorski odkrył w 2014 roku, że znajdująca się w zbiorach BN księga Sidereus Nuncius Galileo Galilei, opublikowana w Wenecji w 1610, została skradziona i zastąpiona kopią.

Wydawało nam się, że kopia jest zbyt nowa, aby pochodziła z 1610 r. – powiedział gazecie Fuensanta Salvador, jeden z konserwatorów.

Dyrektor biblioteki Ana Santos zgłosiła kradzież policji dopiero w 2018 r., a w międzyczasie kopia nadal pojawiała się w katalogu biblioteki jako oryginał.

Zaginięcie zostało upublicznione dopiero wówczas, jak Nick Wilding, brytyjski badacz z University of Georgia, zauważył, że prezentowana na wystawie w bibliotece Cosmos w 2018 roku księga do kopia i zapytał, gdzie jest oryginał.

Dyrektorka biblioteki Santos, która kieruje nią od 2013 roku, twierdzi, że o kradzieży została poinformowana dopiero po pytaniu Wildinga. Innego zdania jest Mar Hernández, wówczas odpowiedzialna za prace konserwatorskie w bibliotece, obecnie na emeryturze. Otóż twierdzi ona, że ta kwestia była omówiona z Santos i że w tej sprawie wysyłała jej e-maile w 2014 i 2016 r.

Anonimowe źródło w bibliotece podało gazecie, że kradzież “Galileusza” to „tylko wierzchołek góry lodowej”.

W 2007 roku doszło już do kradzieży – wówczas zniknęły dwie XV-wieczne mapy oparte na dziełach egipskiego astronoma Ptolemeusza. Do tej kradzieży przyznał się mieszkający w Argentynie Hiszpan César Ovidio Gómez Rivero, a mapy zostały odnalezione w Sydney i Nowym Jorku. Po tym wydarzenie do rezygnacji ze stanowiska został zmuszona ówczesna dyrektorka biblioteki Rosa Regàs.

Sidereus Nuncius, wyceniony na 800 tys. euro, to napisane po łacinie działo prezentujące odkrycia astronomiczne Galileusza.

(źródło The Guardian, na zdjęcie: strona tytułowa Sidereus Nuncius , Science & Society Picture Library/SSPL/Getty Images)

Dodaj komentarz