Festiwale literackie

X Krakowski Festiwal Komiksu (26-28.03.2021)

Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe zaprasza na dziesiąty, jubileuszowy Krakowski Festiwal Komiksu – w tym roku w całości online!

Przez trzy dni na ekranach komputerów będą gościć twórcy z Argentyny, Belgii, Francji, Polski i Szkocji – Tom Gauld, David Vandermeulen, Max De Radiguès, Stephen Desberg, Diego Agrimbau i Lucas Varela, a także: Tomasz Grządziela, Wanda Hagedorn, Aleksandra Herzyk, Igor Jarek, Paweł Kicman, Małgorzata Kulik, Karolina Plewnińska, Marcin Podolec, Łukasz Ryłko, Judyta Sosna, Rafał Szłapa, Aleksandra Szmida, Marek Turek, Artur Wabik i Marcin Wierzchowski.

Harmonogram emisji na wydarzeniu FB:

Piątek, 26 marca

godz. 19:00 – Otwarcie Festiwalu
godz. 19:30 – Tom Gauld / Instytut bombowych teorii

Sobota, 27 marca

godz 10:30 – Rafał Szłapa / Kazimierz Prószyński w komiksie
godz 12:00 – Diego Agrimbau, Lucas Varela / Człowiek
godz 13:30 – Igor Jarek, Judyta Sosna / Czarna Studnia
godz 15:00 – David Vandermeulen / Sapiens
godz 16:30 – Marcin Wierzchowski, Artur Wabik / Tajemnica Miecza
godz 18:00 – Ola Szmida, Wanda Hagedorn / Twarz, brzuch, głowa
godz 19:30 – Marek Turek / Fastnachtspiel

Niedziela, 28 marca

godz 10:30 – Łukasz Ryłko / Terra incognita
godz 12:00 – Stephen Desberg / Scorpion w Krakowie
godz 13:30 – Paweł Kicman, Aleksandra Herzyk, Karolina Plewnińska, Tomasz Grządziela / Ekologia w komiksie
godz 15:00 – Max De Radiguès / Bękart
godz 16:30 – Marcin Podolec / Bajka i jej gang
godz 18:00 – Małgorzata Kulik / Poczwarki

Festiwalowi towarzyszyć będą komiksowe wycieczki po Krakowie w mikrogrupach (do pięciu osób), przygotowane specjalnie na tę okazję przez przewodniczkę miejską, Alicję Zioło. Na wycieczki obowiązują zapisy, które uruchomimy w nadchodzącym tygodniu.

W trakcie festiwalu, a także w tygodniach następujących po nim, na placu Marii Magdaleny w Krakowie dostępna będzie wystawa plenerowa ILUSTRAD/AS, prezentująca twórczość współczesnych ilustratorek w Hiszpanii, zorganizowana we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie.


Organizatorami wydarzenia są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Stałym partnerem festiwalu jest Biuro Walonii-Brukseli w Polsce.

Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe zostało utworzone w 2012 r. Naszym głównym celem jest popularyzacja komiksu i dziedzin pokrewnych, edukacja dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie wiedzy o komiksie, a także organizacja corocznych wydarzeń o tematyce komiksowej.

Wiosną, wspólnie w Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie i Krakowskim Biurem Festiwalowym organizujemy Krakowski Festiwal Komiksu, zaś jesienią, we współpracy z Targami w Krakowie organizujemy Salon Komiksu przy Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Ponadto Stowarzyszenie opiekuje się Małopolskim Studiem Komiksu (działem wewnętrznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie), a także działa na rzecz utworzenia w Krakowie Muzeum Komiksu.

(źródło: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe; autorem ilustracji na plakacie jest Tomasz Grządziela)

Dodaj komentarz