Różne Rynek wydawniczy

Aaron Fischer – pierwszy gejowski Kapitan Ameryka

Nastolatek, który „reprezentuje uciśnionych i bezdomnych”, będzie pierwszą postacią LGBT, która weźmie do ręki tarczę Kapitana Ameryka.

W tym roku Marvel Comics świętuje 80. rocznicę powstania amerykańskiego bohatera i z tej okazji Marvel przygotował dla swych czytelników niespodziankę – będzie nią czerwcowa premiera nowej serii “The United States of Captain America”, w której znany miłośnikom komiksów Steve Rogers połączy siły z innymi Kapitanami Ameryka w poszukiwaniu jego zaginionej tarczy. Bohaterowie wyruszą w podróż po Stanach Zjednoczonych, aby ją odnaleźć. Po drodze spotykać będą ludzi z różnych środowisk, a wśród nich Aarona Fischera, „nieustraszonego nastolatka, obrońcę uciśnionych i bezdomnych”.

Marvel nazwał Fischera “Kapitanem Ameryka Kolei”, a jego debiut zbiegnie się z Miesiącem Równości w USA.

Inspiracją dla Aarona są bohaterowie queerowej społeczności: aktywiści, przywódcy i zwykli ludzie dążący do lepszego życia – powiedział scenarzysta serii Josh Trujillo. On opowiada się za uciśnionymi i niewidocznymi w społeczeństwie. Mam nadzieję, że jego debiutancka historia przemówi do czytelników i pomoże zainspirować następne pokolenie bohaterów.

Jan Bazaldua, spod ręki którego pojawiają się postacie Marvela, powiedział, że naprawdę podobało mu się tworzenie Fischera. Jako osoba transpłciowa cieszę się, że mogę przedstawić postać, która otwarcie okazuje swój homoseksualizm, który podziwia Kapitana Ameryka i walczy ze złem, aby pomóc tym, którzy są prawie niewidzialni dla społeczeństwa”.

W latach osiemdziesiątych XX w. obowiązywał „zakazu gejów we wszechświecie Marvela”, a w latach 90., w odpowiedzi na konserwatywne protesty, na okładkach komisów, w których pojawiały się postaci LGBT zaczęto zamieszczać napis „Tylko dla dorosłych”. Pierwszą gejowską postacią był Northstar z kanadyjskiego zespołu superbohaterów Alpha Flight (stworzył ją John Byrney w 1979 roku), ale jego seksualność została ujawniona dopiero w 1992 roku.

(źródło The Guardian)

Dodaj komentarz